Canoistul Cătălin Chirilă a urcat a doua oară pe podium la Campionatele Europene de la Racice (Cehia).
După aurul de sâmbătă, de la simplu 1000m, Cătălin a cucerit bronzul în finala de simplu 500 m.
Cătălin Chirilă, două medalii la Europenele de la Racice
Cătălin a avut de înfruntat ambiţia campionului olimpic Martin Fuksa, cel pe care l-a învins ieri, la foto finiş. Cehul a dominat distanţa, a condus de la start la sosire şi a câştigat un nou titlu european pe această distanţă, timpul său 1:47.733.
Moldoveanul Serghei Tarnovschi, şi el medaliat olimpic, a dat totul în finala de duminică, l-a depăşit la foto finiş pe Cătălin. Între cei doi a fost o diferenţă de 33 de miimi.
- Cătălin Chirilă, aur în proba de 1000m, la CE de kaiac-canoe! Victorie dramatică în faţa campionului olimpic
- Cătălin Chirilă s-a calificat în două finale la Campionatele Europene de kaiac-canoe. Rezultatele românilor
- Cătălin Chirilă a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe, în proba de 500 de metri!
- Oleg Nuţă şi Ilie Sprîncean au câştigat finala B de la canoe dublu 500 metri! Românii s-au clasat pe 9 în proba de la JO 2024!
- Oleg Nuţă şi Ilie Sprîncean s-au calificat în semifinale la 500 metri, la Jocurile Olimpice de la Paris!