Ana Bogdan a câștigat turneul de la Iași. Mesaj superb pentru Irina Begu, după ce a învins-o în finală

De Alex Ioniță
Publicat: 23.07.2023, 17:00

Ana Bogdan a câștigat turneul de la Iași

Ana Bogdan, în meciul cu Sorana Cîrstea de la Eastbourne / Hepta

Ana Bogdan a câștigat turneul de la Iași. Sportiva s-a impus în finala competiției în fața Irinei Begu, după un meci care a durat o oră și 23 de minute.

Jucătoarea din Sinaia a reușit să o învingă pe Irina Begu în 2 seturi, scor 6-2, 6-3. Până la acest meci, cele două jucătoare s-au întâlnit până acum o singură dată, anul trecut, în sferturile turneului de la Parma. Atunci, Ana Bogdan a câştigat partida cu 6-2, 7-6(6).

Ana Bogdan a câștigat turneul de la Iași. Sportiva a fost vizibil emoționată după finală

Numărul 49 în clasamentul WTA i-a transmis un mesaj superb Irinei Begu, după ce a învins-o în finala turneului de la Iași. Sportiva a fost vizibil emoționată după meci și a declarat că nu apreciază duelurile cu jucătoarea care este, în prezent, cea mai bine cotată româncă în clasamentul WTA. Irina Begu ocupă, în momentul de față, poziția cu numărul 31 în ierarhia tenisului feminin.

„Încă nu realizez ce s-a întâmplat, cred că încă visez. Am visat foarte mult la acest moment, să țin din nou acest trofeu în mână. Trofeu simbolizează puterea mea interioară de a lupta mereu. Ducem lupte pe care puțini oameni le știu, luptele din spatele cortinei, dar acest trofeu simbolizează acea putere interioară, trebuie să arătăm că ne putem înteplini visurile.

Irina (n.r. Begu), îți mulțumesc pentru acest meci, datorită ție mi-am ridicat nivelul astăzi, datorită ție am jucat mai bine. Cel mai greu moment din viața noastră este acela când trebuie să jucăm una împotriva celeilalte. Am luptat cu tot sufletul să ridic acest trofeu, vă mulțumesc tuturor!”, a spus Ana Bogdan, potrivit digisport.ro.

Wimbledon 2023 | Ana Bogdan a intrat în istoria tenisului! Românca a doborat recordul pentru cel mai lung tie-break

Wimbledon 2023 | Ana Bogdan a intrat în istoria tenisului. Sportiva a fost aproape de a se califica în optimile de la Wimbledon, după cel mai lung super tie-break din istorie. Ana Bogdan a fost învinsă în turul al 3-lea la Wimbledon, de Lesia Tsurenko, cu scorul de 4-6, 6-3, 7-6 (20-18). Meciul a durat trei ore și 40 de minute.

Românca a doborat recordul pentru cel mai lung tie-break din istoria tenisului. La partida din turul al 3-lea de la Wimbledon, Ana a revenit de la 5-1 în ultimul set și a egalat situația. Finalul a fost unul interzis cardiacilor, iar super tie-break-ul încheiat 20-18 în favoarea Lesiei a intrat în istoria „sportului alb”. Vechiul record era de 19-17, stabilit în anul 2015, la Roland Garros, la meciul dintre Konta și Alertova, din turul 1.

Recordul de la Wimbledon a fost stabilit în anul 1980, la meciul dintre John McEnroe și Bjorn Borg. Aceștia au avut nevoie de peste 20 de minute pentru a finaliza un tie-break în al 4-lea set din finala masculină de simplu. Mc Enroe a câștigat atunci cu 18-16, dar Born și-a adjudecat partida. Ca și o comparație, super tie-break-ul de la meciul Anei Bogdan a durat 37 de minute.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

23:28 Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer 23:10 VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade 22:48 VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco” 22:43 CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League! 21:50 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză 21:47 Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel 21:16 VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola 21:05 VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1! 20:40 „Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii 20:29 Adrian Mititelu s-a decis, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a! Ce se va întâmpla cu echipa Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta