Ana Bogdan s-a calificat în finala Transylvania Open, după un meci dramatic cu Jaqueline Cristian. Duelul a durat aproape 3 ore

De Alex Ioniță
Publicat: 10.02.2024, 18:23

Ana Bogdan / Profimedia

Ana Bogdan s-a calificat în finala Transylvania Open după un meci dramatic cu Jaqueline Cristian. Jucătoarea de pe poziția cu numărul 65 în clasamentul WTA a câștigat, cu emoții, în semifinalele turneului de la Cluj.

Românca își așteaptă acum adversara din marea finală a turneului. În cealaltă semifinală se vor duela Harriet Dart (103 WTA) și Karolina Pliskova (78 WTA). Duelul va avea loc sâmbătă, de la ora 18:15.

Ana Bogdan s-a calificat în finala Transylvania Open după un meci dramatic cu Jaqueline Cristian

Chiar dacă nu era favorită la acest duel, Ana Bogdan a cucerit primul set al întâlnirii, în o oră și două minute, cu scorul de 6-3. A urmat apoi o revenire a lui Jaqueline Cristian, care s-a impus în setul 2, după 44 de minute, cu același scor, după 44 de minute de joc.

Atmosfera de la Cluj a fost una „de foc”, la ultimul set al întâlnirii. Ana Bogdan și-a adjudecat partida după ce s-a impus cu scorul de 6-4, la game-uri, după 1 oră și 4 minute de joc.

Astfel, întreaga partidă a durat 2 ore și 50 de minute, fiind un meci cu adevărat nebun. A fost al 3-lea duel între cele două românce. Până acum, Ana Bogdan s-a impus de fiecare dată. Sportivele s-au mai întâlnit la Istanbul, în 2012 (2-0 pentru Ana Bogdan) și la Parma, în 2023 (2-1 pentru Ana Bogdan).

Ana Bogdan, eliminată în turul 1 de la Australian Open 2024

Ana Bogdan a fost eliminată în turul 1 de la Australian Open 2024, primul Grand Slam al anului.

Bogdan a fost învinsă de sportivă cehă Brenda Fruhvirtova, venită din calificări, locul 110 mondial, scor 6-2, 4-6, 4-6. Meciul a durat două ore şi 19 minute.

„A fost un meci intens, un meci care s-a jucat. Și ea a jucat foarte bine. Eu vin după o pauză destul de lungă, după o recuperare, așa că nu am de ce să fiu foarte supărată, ci din contră, să fiu motivată să lucrez mult mai mult pentru că am de muncă.

La asta mă gândesc în primul rând, să lucrez din punct de vedere fizic. Sunt optimistă și pozitivă pentru tot ce urmează în anul ăsta. Am o echipă bună cu care lucrez, e în sfârșit echipa pe care mi-am dorit-o și la care am visat de foarte multă vreme, așa că e un nou început pentru mine și chiar sunt bucuroasă și recunoscătoare că pot să-i am pe acești oameni alături”, spunea atunci Ana Bogdan, potrivit eurosport.ro.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

19:30

LIVE VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia este ACUM în AntenaPLAY! Vreme ploioasă la Spa

19:25

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Performanțe obținute de tricolori la canotaj, tenis şi tenis de masă!

19:19

Jaqueline Cristian, victorie fabuloasă cu Caroline Garcia! Performanță uriașă! Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la JO 2024

18:36

Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-au calificat în sferturi la dublu mixt, la Jocurile Olimpice 2024! Victorie superbă la Paris

18:28

Helmut Duckadam a analizat-o pe FCSB și l-a readus cu picioarele pe pământ pe Gigi Becali: „Champions League? Să fim serioși!”

18:02

VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil