Novak Djokovic, în semifinalele turneului ATP Masters de la Paris! S-a impus în fața lui Holger Rune

De Alex Ioniță
Publicat: 3.11.2023, 23:51

Novak Djokovic, în semifinalele turneului ATP Masters de la Paris

Novak Djokovic, în timpul unui meci / Profimedia

Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters de la Paris. Tenismenul din Serbia s-a impus în fața lui Holger Rune, în sferturile de finală ale competiției din capitala Franței.

Duelul dintre numărul 1 ATP și danezul care ocupă poziția a 7-a în clasamentul general a fost unul cu adevărat intens, care s-a terminat după 2 ore și 49 de minute de joc.

Novak Djokovic, în semifinalele turneului ATP Masters de la Paris! A câștigat duelul cu Rune în 3 seturi

Primul set al duelului din sferturile de finală ale ATP Masters Paris a fost adjudecat de către tenismenul din Serbia, cu scorul de 7-5. În al doilea set al partidei, Rune a reușit să se impună cu scorul de 7-6.

Ultimul set al duelului a fost câștigat de Djokovic, cu scorul de 6-4, după 44 de minute de joc. Astfel, sârbul va avea șansa să se lupte pentru marea finală a competiției. Acesta se va duela, în semifinale, cu câștigătorul sfertului dintre Alex De Minaur și Andrey Rublev.

În cealaltă semifinală a turneului se vor duela Grigor Dimitrov, fostul iubit al Mădălinei Ghenea și Stefanos Tsitsipas. Pentru a se califica în semifinale, tenismenul din Bulgaria, numărul 17 în clasamentul ATP, a trecut în sferturi de polonezul Hurkacz, cu scorul de 2-1, la general.

De cealaltă parte, grecul care ocupă poziția a 6-a în clasamentul general l-a învins pe Khachanov cu scorul de 2-0, la general.

Novak Djokovic, declaraţie surprinzătoare

Nole a vorbit despre rivalitatea sa cu spaniolul care a scris istorie pe zgura de la Roland Garros. Djokovic şi Nadal s-au duelat de 59 de ori în circuitul profesionist, începând din 2006, Nole având un uşor avantaj (30 de victorii la 29).

El a recunoscut că rivalitatea sa cu campionul iberic a avut un impact profund asupra carierei sale şi a recunoscut că i-a fost foarte greu să-l înfrunte pe Nadal pe suprafaţa sa favorită, zgura.

„Nu pot să spun că suntem prieteni, dar avem respect unul faţă de celălalt. Personal, sper ca după încheierea carierelor noastre să putem merge să bem un pahar pe plajă şi să vorbim despre viaţă, cu mai puţin stres şi aşteptări.

Să-l învingi pe Rafa la Roland Garros este cea mai mare provocare din tenis, este casa lui. Bilanţul meu împotriva sa acolo nu este foarte bun (2 victorii şi 8 înfrângeri), dar am jucat o mulţime de meciuri magnifice şi istorice. Este un jucător foarte special pentru mine, pentru întreaga mea carieră şi pentru dezvoltarea mea ca jucător”, a spus Djokovic.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

16:48 „Vei rămâne la FCSB?” Elias Charalambous, anunțul momentului despre viitorul său! A dat cărțile pe față la conferința de presă 16:33 Raul Rusescu spulberă planul lui Gigi Becali! Verdict ferm despre viitorul lui Florinel Coman: „Se face!” 16:33 Sepsi – Rapid LIVE TEXT (20:30). Giuleștenii lui Lobonț, fără victorie în play-off! Echipele probabile 16:25 Bari – Brescia și Sudtirol – Palermo LIVE VIDEO în AntenaPLAY (21:30)! George Pușcaș luptă pentru evitarea retrogradării 15:51 LIVE VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Calificările de la Spa-Francorchamps sunt ACUM, live în AntenaPLAY 15:22 „Doamne fereşte!” Dan Petrescu a spus lucrurilor pe nume înainte de FCSB – CFR Cluj: „Îmi dau cuvântul de onoare” 15:03 Irina Begu, în turul 3 de la Roma! Calificare după doar 29 de minute pentru româncă, după abandonul adversarei 14:49 Foto„A vrut să aibă o Valentina mică!” Anunţul făcut de soţia lui Cristi Borcea! Valentina Pelinel a spus totul 14:34 Dominic Thiem se retrage din tenis! Anunţul campionului din 2020 de la US Open: „Am ajuns la concluzia că e decizia corectă” 14:21 Decizia luată de Denis Alibec, după ce a fost dorit la FCSB! Mama atacantului a făcut anunţul: „E un risc, dar şi-l asumă!” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției