Novak Djokovic, reacție furibundă la Australian Open: „E beat de nu mai știe de el!” Ce l-a deranjat pe campionul sârb

De Viviana Moraru
Publicat: 19.01.2023, 14:31

Novak Djokovic, în timpul ultimului meci de la Australian Open

Novak Djokovic, reacție furibundă la Australian Open

Novak Djokovic, în timpul ultimului meci de la Australian Open/ Profimedia

Novak Djokovic a avut o reacție furibundă la Australian Open, în partida din turul al doilea. Sârbul a fost deranjat la culme de un spectator din tribunele arenei de la Melbourne.

Novak Djokovic a reușit să se califice în turul al treilea la Australian Open, după ce l-a învins în patru seturi pe Enzo Couacaud, scor 6-1, 6-7(5), 6-2, 6-0.

Novak Djokovic s-a arătat extrem de deranjat de comportamentul unui fan, în partida cu francezul Couacaud. Sârbul a mers la arbitru, pe care l-a taxat și pe el pentru faptul că nu ia măsuri.

Nole nu s-a mai putu abține în setul al patrulea, și deși avea avantaj de 2-0, sârbul s-a plâns arbitrului, și l-a acuzat pe fan că este în stare de ebrietate.

„M-a provocat întreaga seară. Întreaga seară! Tu știi și nu faci nimic în privința asta. De ce? Serios? Știi cine e, băiatul ăla care e beat de nu mai știe de el. M-a provocat tot meciul.

Te întreb, de ce nu faci nimic? L-ai auzit de 10 ori. De ce nu faci ceva să fie dat afară din arenă?”, a spus Novak Djokovic, pe parcursul partidei de la Australian Open.

În ciuda ieșirii nervoase, Novak Djokovic și-a adjudecat ultimul set la 0. În următorul tur, sârbul, de 9 ori campion la Antipozi, se va duela cu bulgarul Grigor Dimitrov.

Irina Begu, eliminată în turul doi la Australian Open

Irina Begu, favorită 27 şi locul 30 WTA, a fost eliminată, joi, în turul doi al turneului de Grand Slam Australian Open, după un meci de peste trei ore.
După eliminarea suferită de Irina Begu, România rămâne fără reprezentante pe tabloul principal de simplu de la Antipozi.

Irina Begu a fost învinsă de germana Laura Siegemund (158 WTA), scor 5-7, 7-5, 6-3, în trei ore şi 12 minute.

Românca a început bine meciul şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar apoi a fost egalată şi Siegemund (34 ani, 148 WTA) a servit pentru set la 5-4, însă Begu s-a impus cu 7-5 după trei ghemuri consecutive. Setul secund a fost echilibrat până la 5-5, când germanca a reuşit break-ul care a făcut diferenţa (7-5 pentru Siegemund).

Setul decisiv a fost dominat de Siegemund, care s-a impus cu 6-3, după ce a condus cu 5-1, şi şi-a egalat astfel cea mai bună performanţă a sa la Melbourne (turul al treilea – 2016).

Begu a încheiat cu 8 duble greşeli (doar 3 pentru adversara sa), a totalizat 25 de mingi direct câştigătoare (faţă de 40 câte a avut Siegemund), făcând multe erori neforţate, 53 (Siegemund a avut 60). Românca a avut şi un procentaj scăzut la mingile de break fructificate, 28% (5/18), în timp ce Siegemund a atins 44% (7/16).

11:15 Gigi Becali s-a enervat pe Mihai Stoica! Ce a produs furia patronului de la FCSB: „Băi, nu te enerva aiurea!” 10:37 VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu s-a calificat în turul 2, LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker Vezi toate știrile