Duel Carlos Alcaraz – Felix Auger-Aliassime, în sferturi, la Indian Wells. Canadianul a salvat șase mingi de meci

De Dan Roșu
Publicat: 15.03.2023, 10:30

Carlos Alcaraz – Felix Auger-Aliassime e duelul vedetă din sferturi, de la Indian Wells. Cei doi au obținut, miercuri dimineață, victorii în optimile turneului californian.

Alcaraz, favorit principal, a beneficiat în optimi de abandonul britanicului Jack Draper, numărul 56 mondial. Draper a abandonat după 46 de minute de joc, când scorul era 6-2, 2-0 pentru spaniol.

Carlos Alcaraz – Felix Auger-Aliassime, în sferturi, la Indian Wells

Auger-Aliassime a trecut în optimi de americanul Tommy Paul, locul 19 ATP şi cap de serie 17, scor 6-3, 3-6, 6-7 (6). Meciul a durat două ore şi 46 de minute. Canadianul a salvat şase mingi de meci.

În sferturile de finală s-au calificat şi americanul Frances Tiafoe (16 ATP), după 6-4, 6-4 cu Alejandro Tabilo, şi italianul Jannik Sinner (13 ATP), după 6-1, 6-4 cu Stan Wawrinka.

Sinner va juca în sferturi cu americanul Taylor Fritz, locul 5 mondial, iar Tiafoe îl va întâlni pe britanicul Cameron Norrie, locul 12 ATP.

Victorie pentru Petra Kvitoka la Indian Wells

Pe tabloul feminin, unde și Sorana Cîrstea e în sferturi, Petra Kvitova, locul 15 WTA şi cap de serie 15, a eliminat-o pe americanca Jessica Pegula, numărul 3 mondial şi favorită 3.

Kvitova a salvat patru mingi de meci şi s-a impus cu scorul de 6-2, 3-6, 7-6 (11), în două ore şi 14 minute. Ea a ajuns în sferturi pentru prima dată după 2016.

Petra Kvitova este a patra jucătoare care a ajuns în cel puţin 35 de sferturi de finală la turnee WTA 1000, după Agnieszka Radwanska (42), Simona Halep (39) şi Caroline Wozniacki (36).

La Indian Wells, următoarea adversară a Petrei Kvitova este Maria Sakkari, locul 7 WTA şi cap de serie 7, finalistă anul trecut.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

12:50 EXCLUSIVReacţia jucătorilor din vestiarul FCSB după ce au aflat de transferul iminent al lui Florinel Coman 12:10 FotoIon Ţiriac a dat în judecată statul român. Suma uriaşă pusă la bătaie 11:20 (P) Semne de sarcină la scurt timp după concepție 11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” Vezi toate știrile