De Dan Roșu
Publicat: 4.09.2023, 7:44

Iga Swiatek, eliminată la US Open 2023

Iga Swiatek, în timpul unui meci / Profimedia Images

Iga Swiatek a fost eliminată de la US Open 2023. Sportiva din Polonia a fost învinsă la Flushing Meadows, încă din faza optimilor, de Jelena Ostapenko și va pierde locul 1 mondial.

Ostapenko, locul 21 mondial şi favorită 20, s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1, după un meci care a durat o oră şi 48 de minute.

În sferturi, Ostapenko va evolua cu sportiva americană Coco Gauff, a şase favorită, care a trecut de daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3, 3-6, 6-1, după două ore de joc.

Ostapenko, calificată în premieră în sferturi la US Open, a devenit singura jucătoare care a reuşit să o învingă de patru ori pe Swiatek.

În urma acestui rezultat, poloneza va pierde primul loc WTA, care îi va reveni belarusei Arina Sabalenka.

Swiatek a fost lider mondial timp de 75 de săptămâni.

Sorana Cîrstea – Karolina Muchova, pentru un loc în semifinale

Sorana Cîrstea se va duela cu Karolina Muchova pentru un loc în semifinale. Cele două se vor duela în sferturile de la Flushing Meadows, fiind a patra întâlnire directă din circuitul WTA din acest an, şi a cincea per total.

Sorana Cîrstea (30 WTA) traversează o formă de vis la US Open 2023. După ce în turul trei a eliminat-o pe Elena Rybakina, românca a mai făcut un meci mare în optimi şi a eliminat-o pe Belinda Bencic, ocupanta locului 13 WTA.

Karolina Muchova o conduce la duelurile directe pe Sorana Cîrstea cu scorul de 3-1. Jucătoarea din Cehia s-a impus în acest an la turneul de la Montreal, în minimum de seturi, scor 7-5, 6-4.

De asemenea, Muchova a mai învins-o pe Cîrstea şi la Dubai, tot în două seturi strânse, scor 6-4, 7-6. La prima întâlnire directă dintre cele două, din 2020, din turul trei de la US Open, tot Muchova a câştigat, însă după un meci extrem de echilibrat, decis în tie-break în setul decisiv.

Sorana Cîrstea a câştigat un singur meci în faţa Karolinei Muchova. Românca s-a impus în acest an la Miami, în turul doi, scor 7-5, 6-1.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

0:08 VideoUltraşii lui FC U Craiova au vrut să intre în vestiare peste jucători! Au aruncat cu torţe în jandarmi 12
23:56
„Aţi ieşit de pe teren ca o vedetă” Reacţia lui Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0. Ce a spus despre salvarea „câinilor”
12
23:43
Nebunie pe stadion, după retrogradarea lui FC U Craiova 1948! Ultraşii au aruncat cu scaune şi l-au înjurat pe Adrian Mititelu
12
23:38
Scene incredibile la Dinamo – UTA! Presiunea şi-a spus cuvântul şi lui Zeljko Kopic i s-a făcut rău
12
23:30
Când se joacă meciurile de baraj Dinamo – Csikszereda şi FC Botoşani – CS Mioveni, pentru menţinerea/promovarea în Liga 1
12
23:10
Dinamo – UTA 2-0! Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraj pentru menţinerea în Liga 1. FCU Craiova şi FC Voluntari au retrogradat
12
22:56
VIDEO & FOTOUltraşii lui PSG şi-au luat la revedere de la Kylian Mbappe! Imagini fabuloase de pe Parc des Princes
12
22:50
Românii au dat recital pentru Gaziantep: dublă Dennis Drăguş, trei assist-uri Alex Maxim
12
22:11
Mesajul afişat de fanii lui Dinamo pentru Mircea Lucescu în timpul meciului capital pentru salvarea de la retrogradare
12
22:00
VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby