Ons Jabeur e campioană la Charleston. Al patrulea titlu din cariera sportivei din Tunisia

De Dan Roșu
Publicat: 10.04.2023, 8:37

Ons Jabeur e campioană la Charleston. Acesta este al patrulea titlu din cariera sportivei din Tunisia. Ea a trecut în finală de Belinda Bencic, cu 7-6, 6-4.

Ons Jabeur şi-a luat cu această ocazie revanşa după finala pierdută în faţa elveţiencei la ediţia de anul trecut a competiţiei din Carolina de Sud (1-6, 7-5, 4-6).

Ons Jabeur e campioană la Charleston

Tunisianca, în vârstă de 28 de ani, finalistă la Wimbledon şi US Open în sezonul trecut, a revenit cu această ocazie la cel mai înalt nivel.

Absentă din circuit începând din luna februarie, pentru a efectua o „operaţie minoră”, ea a fost eliminată luna trecută în turul secund la turneele WTA 1.000 de la Indian Wells şi Miami.

Conform site-ului WTA Tour, succesul de duminică este al 37-lea obţinut pe zgură de Ons Jabeur începând cu debutul sezonului 2020, acesta fiind cel mai mare număr de victorii obţinut de o jucătoare din circuitul WTA în perioada care s-a scurs de atunci, ceea ce o transformă pe tunisiancă într-o pretendentă puternică la câştigarea titlului la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, alături de Iga Swiatek.

Irina Begu, eșec dramatic cu Jessica Pegula

Mai devreme în turneu, Irina Begu, locul 34 WTA şi cap de serie 15, a ratat, cu trei zile în urmă, calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Charleston, cu premii totale de 780.000 de dolari. Begu a fost învinsă de americanca Jessica Pegula, principala favorită şi locul 3 WTA, scor 7-5, 4-6, 6-4.

Begu a pierdut primul set, scor 5-7, dar l-a câştigat pe următorul, scor 6-4. În setul 3, Begu a condus cu 4-0, după ce a reuşit 10 ghemuri consecutive, dar apoi Pegula a câştigat şase ghemuri la rând şi s-a impus în cele din urmă, scor 6-4.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute. Pentru prezenţa în optimi, Begu şi-a asigurat un premiu de 9.340 de dolari şi 55 de puncte.

• PAOK Salonic - Olympiacos, 12 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

7
    22:49
    Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
    7
    22:21
    Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!
    7
    22:02
    „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1!
    7
    21:52
    Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles”
    7
    21:46
    „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului
    7
    21:14
    „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
    7
    20:57
    Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu
    7
    20:56
    FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă!
    7
    20:35
    Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB!
    7
    20:32
    Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi