Sorana Cîrstea a pierdut dramatic primul set cu Petra Kvitova. Momentul crucial „ratat” de româncă

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 31.03.2023, 23:57

Sorana Cîrstea a pierdut dramatic pentru set cu Petra Kvitova

Sorana Cîrstea a pierdut dramatic primul set cu Petra Kvitova. Sorana Cîrstea a pierdut incredibil primul set, după ce a avut avut 40 – 15 pe propriul serviciu. Kvitova a revenit incredibil şi a câştigat următoarele 4 game-uri şi, implicit, primul set.

Sorana Cîrstea a ratat o şansă uriaşă de a câştiga primul set al semifinalei de la Miami cu Petra Kvitova. „Sori” a avut două mingi de set pe propriul serviciu, la scorul de 5-3.

Sorana Cîrstea a pierdut dramatic primul set cu Petra Kvitova

Din păcate, jucătoarea din România a irosit şansele, iar Kvitova a renăscut din acel moment. Jucătoarea din Cehia a câştigat următoarele 4 game-uri şi s-a impus cu 7-5 în primul set. Acesta a fost şi primul set pe care Sorana Cîrstea l-a pierdut la turneul de la Miami.

Elena Rybakina este prima finalistă de la Miami Open

Jucătoarea din Kazaahstan Elena Rybakina , locul 7 WTA, este prima finalistă de la Miami Open 2023. În semifinalele turneului de categorie WTA 1000 a reuşit să o învingă pe americanca Jessica Pegula, numărul 3 mondial.

Rybakina este într-o formă de zile mari. Nu i-a dat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu scorul de 7-6 (3), 6-4, într-o oră şi 51 de minute.

Elena Rybakina a obţinut prima victorie din carieră împotriva americancei Pegula. Pierduse precedentele două meciuri directe. Acum are 13 victorii la rând în circuitul WTA şi a ajuns la o performanţă remarcabilă. În 2023 a câştigat 21 dintre cele 24 de partide.

Dacă va câştiga turneul, ea va deveni a cincea jucătoare care se impune în acelaşi an la Indian Wells şi Miami Open, după Steffi Graf (1994, 1996), Kim Clijsters (2005), Victoria Azarenka (2016) şi Iga Swiatek (2022).

Sorana Cîrstea s-a retras din turneul de la Charleston

Sorana Cîrstea s-a retras din turneul de la Charleston, programat în perioada 3-9 aprilie. Organizatorii turneului american au confirmat faptul că românca nu va participa la competiția de 500 de puncte, care se desfășoară pe zgură.

Organizatorii turneului de la Charleston au confirmat faptul că Sorana Cîrstea s-a retras de la turneul american. Românca a luat această decizie ca urmare a faptului că a bifat multe meciuri în această perioadă, după sfertul de finală de la Indian Wells, și semifinalele de la Miami.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”