Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4, 7-5. Sori, prestație de vis! Jucătoarea noastră s-a calificat în turul al 3-lea de la Indian Wells!

De Cosmin Cioboată
Publicat: 11.03.2022, 22:35

Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic, în turul al doilea la Indian Wells

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, s-a calificat, vineri, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells. Cîrstea a trecut în turul doi de jucătoarea australiană Ajla Tomljanovic, locul 39 WTA, scor 6-4, 7-5, într-o oră şi 35 de minute.

Tomljanovic a condus cu 3-0 şi cu 4-1 în primul set, însă până la urmă nu i-a făcut faţă româncei.

În faza următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre sportiva franceză Alize Cornet, locul 34 WTA şi favorită 33, şi rusoaica Anna Kalinskaia, numărul 90 mondial.

Premiul pentru calificarea în turul trei este de 54.400 de dolari şi 65 de puncte. Sportivele eliminate în turul doi primesc 30.130 de dolari şi 35 de puncte.

Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4, 7-5

UPDATE 22.45: Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4, 7-5. Românca a câștigat meciul și s-a calificat în turul al 3-lea de la Indian Wells.

UPDATE 22.40: Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4, 6-5. Sori câștigă un game crucial și e din nou aproape să-și adjudece victoria.

UPDATE 22.35: Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4, 5-5. Jucătoarea din Australia se menține în meci.

UPDATE 22.30: Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4, 5-4. Românca mai are nevoie de un punct pentru victorie.

UPDATE 21.50. Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic 6-4. Adversara romancei a condus cu 4-1, dar Sori a revenit uluitor si a castigat setul cu 6-4.

UPDATE 21:10. A început meciul!

Ştirea iniţială

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 27 WTA) se va duela cu Ajla Tomljanovic (28 de ani, 39 WTA), în turul al doilea de la Indian Wells.

Meciul Soranei se va disputa pe terenul 9 de la turneul din California și va reprezenta primul duel al zilei.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori de-a lungul timpului, iar Cîrstea s-a impus de fiecare dată. Prima oară s-a întâmplat la Beijing, în 2014, când jucătoarea noastră a câștigat cu 6-4, 6-4.

A doua întâlnire a avut loc la Cincinnati, în 2018, iar Sorana a învins tot în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2.

Sorana Cîrstea – Ajla Tomljanovic, la Indian Wells | Sori n-a trecut niciodată de turul al treilea la turneul din California

Sorana Cîrstea va debuta la Indian Wells direct în turul al doilea. De cealaltă parte, Ajla Tomljanovic a jucat în primul tur cu Hailey Baptiste (119 WTA). Australianca s-a impus în setul decisiv, scor 6-2, 2-6, 6-2.

Câștigătoarea meciului dintre Sorana Cîrstea și Ajla Tomljanovic va da piept, în turul al treilea, cu învingătoarea dintre Alize Cornet (34 WTA) și Anna Kalinskaya (90 WTA).

Cea mai bună performanță a Soranei Cîrstea la Indian Wells este reprezentată de calificarea în turul al treilea.

Sorana Cîrstea, la un pas să o depășească pe Simona Halep

Sorana Cîrstea – Dayana Yastremska, confruntarea din semifinalele turneului de la Lyon, s-a încheiat cu victoria sportivei din Ucraina, scor 6-7(5), 6-4, 4-6. În urma acestui eșec, Cîrstea a ratat biletele pentru marea finală, dar și posibilitatea de a o depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA.

”Trebuie să stau să analizez să îmi dau seama ce gândesc. A fost un meci dificil. În setul decisiv, când aveam mingi de meci, simțeam că nu mai am putere. M-am încurajat și a venit și ajutorul din tribune. Când am transmis că am părăsit Ucraina primisem deja o mulțime de mesaje. Nu mă așteptam să am parte de atât de multă susținere”, a declarat Dayana Yastremska.

Jucătoarele române din Top 200 WTA ocupă următoarele locuri

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

18:41 „Are experiență!” Propunere surpriză pentru postul de antrenor de la Rapid! Sfat important pentru Dan Șucu 18:40 LIVE TEXTUTA – FCU Craiova 3-0. Oltenii lui Mititelu, umiliţi într-un meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! 18:25 Sponsorul lui Dinamo, acuzaţii teribile după ce „câinii” au ajuns aproape de Liga 2: „A fost o tentativă de puci în vestiar”! 17:51 „Pitbull” Tony da Silva, euforic după victoria cu Hermannstadt: „Muream pe teren, mușcam din adversar”! Ce a spus de Măldărăşanu 17:49 „Nu mă interesează nicio speculație” Marius Măldărășanu a făcut scandal la interviu după Hermannstadt – Poli Iași 0-1! 17:44 Foto„Eu am fost cuceritorul” Ilie Năstase, detalii incredibile despre relația cu celebra Diana Ross! Cât a durat povestea de dragoste 17:08 „E de la țară!” Gigi Corsicanu, atac total la adresa lui Paul Iacob! Nu l-a uitat, după ce a vrut să bată un fan 17:08 Poli Iaşi, victorie uriaşă cu Hermannstadt în lupta pentru rămânerea în Liga 1! Dinamo, foarte aproape de retrogradare 16:53 FotoCum o afecta celebritatea lui Mihai Stoica pe fiica sa, Teodora! „Memelușa” nu s-a ferit de cuvinte și a dat cărțile pe față 16:39 FotoDaniela Crudu a născut a doua oară! Ce putea să spună Gigi Becali despre ea, după scandalul teribil cu „Nilă” Vezi toate știrile