Sorana Cîrstea, pe locul 26 WTA, după calificarea în sferturile de la US Open 2023. Poate intra în Top 10 dacă va câștiga trofeul

De Dan Roșu
Publicat: 3.09.2023, 23:41

Sorana Cîrstea, pe locul 26 WTA, după calificarea în sferturile de la US Open 2023

Sorana Cîrstea, la US Open 2023 / Profimedia Images

Sorana Cîstea a urcat pe locul 26 WTA, în clasamentul LIVE, după calificarea spectaculoasă în sferturile de finală de la US Open 2023.

Sorana Cîrstea a trecut de jucătoarea de pe locul 15 WTA, Belinda Bencic, cu 6-3, 6-3, și a ajuns pe poziția 26, urcând patru locuri față de poziția pe care o avea la începutul ultimului Grand Slam al anului.

Dacă se va califica în semifinalele de la Flushing Meadows, Sorana va ajunge pe poziția a 22-a, la un singur loc de cea mai bună clasare a carieră, care venea în august 2013.

Mai mult, Sori poate visa și la o clasare în top 10. Dacă se va impune la US Open 2023, ea va acumula 3330 de puncte și ar putea ajunge pe locul 10, în funcție și de alte rezultate obținute de anumite jucătoare aflate în fața ei.

Pentru Sorana Cîrstea, aceasta este a doua apariție în sferturile de finală ale unui Grand Slam și prima de la US Open. Precendentul sfert era din 2009, la Roland Garros, unde era învinsă de Sam Stosur.

Sorana Cîrstea, în sferturi la US Open

Sorana Cîrstea, locul 30 WTA, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale turneului de grand slam US Open. Românca a trecut în optimi de elveţiana Belinda Bencic, locul 13 WTA şi cap de serie 15, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea şi-a adjudecat primul set în 39 de minute, cu 6-3, după ce a avut 5-0 şi adversara sa a recuperat apoi o parte din diferenţă.

Cîrstea a început în forţă şi setul doi: în 27 de minute era deja 4-1 şi avea minge de 5-1. Ea a ratat atunci şi Bencic a făcut break, scorul devenind 4-2. Însă românca nu a pierdut situaţia de sub control, a reuşit şi ea breakul şi s-a apropiat la un game de victorie.

Calificarea s-a mai lăsat puţin aşteptată, Bencic făcând 5-3, dar Sorana Cîrstea nu a greşit în ultimul game şi a câştigat setul cu 6-3, în 46 de minute.

În faza următoare, Cîrstea o va înfrunta pe favorita 10, jucătoarea cehă Karolina Muchova, locul 10 WTA.

Prin accederea în sferturi, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari şi 430 de puncte.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

9:56 Prima reacție a lui Novak Djokovic, după ce a fost lovit în cap la turneul de la Roma! Ce a spus despre șocantul incident 9:43 Marian Iancu e de părere că, după Daniel Niculae, trebuie să plece şi o altă persoană din conducerea Rapidului: „Să dispară” 9:43 FCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională la sărbătoarea titlului 9:06 FotoCea mai cunoscută amantă din România, ce a stat 16 ani cu un milionar însurat, are o nouă pasiune: „Fac ceva ce duce la rezultat” 9:05 FotoPrima reacţie a soţiei lui Cristi Tănase, după ce a obţinut ordin de protecţie faţă de „Dodel”. Mesaj cu ochii în lacrimi 8:47 „Va fi frumos!” Siyabonga Ngezana visează să joace cu FCSB în Liga Campionilor! Ce a spus despre șansele roș-albaștrilor 8:35 FotoTransformarea uimitoare a lui Toto Dumitrescu! Cum arată acum fiul lui Ilie Dumitrescu, ce are altă carieră faţă de tatăl lui 8:20 Ianis Hagi, pasă decisivă în minutul 90+9 la Alaves! Nota primită de „Prinț”, după prestația din meciul cu revelația Girona 8:14 Cornel Dinu, derapaj şocant la adresa conducătorilor lui Dinamo: „Voiau să se numească handicapaţi”! 0:40 VIDEODoncaster – Crewe 0-2 (3-6 d.l.d), în AntenaPLAY. Dramatism în play-off-ul de promovare în League One. Crewe va juca pe Wembley Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire