Wimbledon 2023 | Iga Swiatek şi Elina Svitolina s-au calificat în sferturile de finală. Surpriză reuşită de ucraineancă

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.07.2023, 23:52

Wimbledon 2023 | Iga Swiatek şi Elina Svitolina s-au calificat în sferturi

Iga Swiatek şi Elina Svitolina, la Wimbledon / Colaj Profimediaimages

Wimbledon 2023 | Iga Swiatek şi Elina Svitolina s-au calificat în sferturile de finală ale celui de-al treilea turneul de Grand Slam al anului. Ambele s-au impus în set decisiv, după meciuri extrem de încinse, şi vor fi adversare în turul următor.

Poloneza Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA, a învins-o pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic şi continuă cursa spre câştigarea trofeului.

Iga Swiatek (22 de ani, nr 1 WTA) a cedat primul set în meciul disputat în optimile de la Wimbledon împotriva Belindei Bencic (26 de ani, nr 14 WTA). Poloneza a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a câştiga setul al doilea şi s-a impus apoi şi în setul decisiv, după trei ore şi două minute de joc.

Swiatek merge în sferturi după o victorie în trei seturi, 6-7 (4), 7-6(2), 6-3 şi o va întâlni pe Elina Svitolina.

Ucraineanca a reuşit să se impună, în premieră, în faţa jucătoarei din Belarus Victoria Azarenka, anunţă news.ro.

Elina Svitolina (28 de ani, nr 76 WTA) a luptat două ore şi 46 de minute, a revenit de la 0-1 la seturi şi de la 0-2 la ghemuri în setul secund şi s-a impus, pentru prima oară în carieră, în faţa jucătoarei din Belarus, Victoria Azarenka (33 de ani, nr. 20 WTA), câştigând în trei seturi: 2-6, 6-4, 7-6(8).

Elina şi-a respectat promisiunea făcută înaintea meciului, când a spus că acesta este meciul vieţii ei: „Cred că după momentul când am devenit mamă, acesta este al doilea cel mai frumos moment al vieţii mele. Când am văzut că sunt condusă cu set şi cu 2-0 la ghemuri, dar voi m-aţi încurajat şi îmi venea să plâng. Mi-aţi dat foarte multă putere, am jucat punct cu punct şi mă gândeam că acasă sunt foarte mulţi care se uită şi mă încurajează.

Ştiu cât de mult înseamnă pentru ei fiecare moment de bucurie pe care o pot primi. Sunt vremuri grele pentru Ucraina, eu sunt aici şi nu pot să mă plâng. E incredibil! În ianuarie când am reluat antrenamentele şi mă pregăteam să joc din nou nu mă gândeam că voi reuşi să fac sferturi şi la Roland-Garros şi la Wimbledon”, a declarat Elina Svitolina după victoria cu Azarenka.

Întrebată despre faptul că accederea în sferturi a privat-o de un concert al lui Harry Styles, Elina a spus: „Da, dar sper că el mă urmăreşte acum. Sunt mare fan„.

Într-un alt sfert de finală se vor duela Jessica Pegula (4 WTA) şi Marketa Vondrousova (42 WTA).

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta