Zi excelentă pentru românce la turneul de la Roma! Gabriela Ruse, Ana Bogdan şi Sorana Cîrstea s-au calificat în turul următor

De Bogdan Stănescu
Publicat: 10.05.2023, 21:50

Zi excelentă pentru românce la turneul de la Roma

Sorana Cîrstea, bucurându-se după o victorie / Hepta

Zi excelentă pentru românce la turneul de la Roma. Gabriela Ruse, Ana Bogdan şi Sorana Cîrstea s-au calificat în turul 2.

Gabriela Ruse a învins-o fără drept de apel pe cehoaica Linda Fruhvirtova, scor 6-1, 6-0.

Zi excelentă pentru românce la turneul de la Roma!

Ana Bogdan a trecut şi ea fără probleme de japoneza Nao Hibino, scor 7-5, 6-0.

Cel mai greu meci l-a avut Sorana Cîrstea. Ea a învins-o pe americanca Katie Volynets (locul 102 WTA) în setul decisiv.

Cîrstea a pierdut primul set cu 6-2, dar a reuşit să şi le adjudece pe următoarele două, cu 6-3 şi 6-4.

Sorana Cîrstea va avea un meci foarte greu turul următor, contra letonei Jelena Ostapenko (locul 20 WTA). Pentru Sorana Cîrstea e a doua oară în carieră când accede în turul doi la Roma. Prima oară Sorana a ajuns în turul 2 la Roma în turneul din 2012.

Sorana Cîrstea, mesaj plin de emoţie după ce a câştigat turneul de la Reus

Sorana Cîrstea a transmis un mesaj plin de emoţie după ce a câştigat turneul de la Reus. Românca în vârstă de 33 de ani a triumfat în finala turneului WTA 125 din Spania. A învins-o după 2 ore şi 15 minute pe americanca Elizabeth Mandlik, numărul 147 mondial, scor 6-1, 4-6, 7-6 (1).

„Sori” a obţinut un cec de 13.040 de euro şi 160 de puncte WTA. A făcut un salt de 10 locuri în clasamentul mondial şi a ajuns până pe poziţia a 34-a. O mai despart numai 57 de puncte de Simona Halep.

Cîrstea a câştigat, în Catalonia, al treilea turneu al carierei. Mai reuşise să ridice trofeele de la Tashkent (2008) și cel de la Istanbul din 2021.

Sorana a fost premiată la Reus chiar de Arantxa Sanchez Vicario, fosta mare jucătoare de tenis. Iberica în vârstă de 51 de ani, care a câştigat de trei ori Roland Garros şi a fost campioană în 1994 la US Open, este ambasadoarea turneului. „Sori” a dezvăluit că şi-a întâlnit idolul copilăriei.

Simona Halep, depăşită oficial de Irina Begu în clasamentul WTA

Simona Halep tocmai a fost depăşită oficial de Irina Begu în clasamentul WTA. Begu devine astfel prima rachetă a României, după zece ani în care „Simo” a reprezentat acest fapt.

Sorana Cîrstea a făcut un salt important în clasamentul WTA, după succesul de la Reus. Românca se luptă pentru a deveni cap de serie la Roland Garros.

Begu, care a ajuns până în sferturile de finală la turneul de la Madrid, a urcat opt poziţii faţă de clasamentul din 24 aprilie şi este e locul 27, cu 1443 de puncte.

Simona Halep, suspendată pentru dopaj, a coborât patru locuri şi este pe 30, cu 1350 de puncte.

Sorana Cîrstea, câştigătoarea turneului WTA 125 de la Reus, a urcat zece locuri şi este e poziţia a 34-a, cu 1293 de puncte.

În top 100 mai este Ana Bogdan, locul 59, cu 938 de puncte, anunţă news.ro.

Top 10 WTA este următorul: 1. Iga Swiatek (9625 puncte), 2. Arina Sabalenka (7881), 3. Jessica Pegula (5300), 4. Caroline Garcia (5025), 5. Coco Gauff (4345), 6. Elena Rîbakina (4195), 7. Ons Jabeur (4116), 8. Maria Sakkari (3516), 9. Daria Kasatkina (3505), 10. Petra Kvitova (3162).

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

18:00 Neluţu Varga le-a declarat „război” rivalilor din Liga 1! Anunţul făcut chiar în ziua derby-ului cu FCSB: „Vom fi la înălţime!” 17:55 VIDEOChen Meng, campioana olimpică en-titre, a câştigat finala feminină de la Saudi Smash 2024, după un meci epic cu Sun Yingsha 17:21 „Ce are cu el?” Fanii lui Tottenham au răbufnit, după ce Radu Drăguşin a fost lăsat din nou pe banca de rezerve 17:12 LIVE VIDEOEstoril – Sporting (20:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Duelul serii din Liga Portugal! Două meciuri se joacă ACUM 17:10 VIDEOMK Dons – Crawley Towm LIVE VIDEO, ora 21:45, în AntenaPLAY. Crewe îşi aşteaptă adversara în barajul de promovare în League One 17:09 VIDEOWang Chuqin, cel mai bun jucător de tenis de masă al lumii, a câştigat Saudi Smash 2024. Finală fabuloasă cu Patrick Franziska 16:40 „Responsabilitatea e mare!” Zeljko Kopic, mesaj categoric înainte de Dinamo – UTA! Cu ce probleme de lot se confruntă 16:32 FotoIon Ţiriac a trecut fără ezitare peste cuvântul fiicei sale şi nu i-a îndeplinit dorinţa: „Nu am mai putut. Gata, îmi ajunge” 16:23 Cine l-a sfătuit pe Florinel Coman să se transfere în Qatar: „Am vorbit cu el, mi-a spus să mă duc!” 15:47 Constantin Budescu s-a despărţit oficial de Farul Constanţa! Anunţul clubului condus de Gică Hagi Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire