Închide meniul

Goran Pandev se retrage de la naţională după EURO 2020 şi nu va mai juca împotriva României

Antena Sport Publicat: 21 iunie 2021, 10:20

Comentarii
Goran Pandev se retrage de la naţională după EURO 2020 şi nu va mai juca împotriva României

Goran Pandev

Goran Pandev, căpitanul Macedoniei de Nord, în vârstă de 37 de ani, a ales să-şi încheie cariera internaţională după Euro-2020. Echipa sa fiind deja eliminată din turneul final, el va juca, prin urmare, ultimul său meci la naţională, luni, de la ora 19.00, împotriva Olandei, informează lequipe.fr.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Macedonia de Nord îşi va pierde cel mai bun atacant, precum şi cel mai selecţionat jucător. Înainte de a înfrunta Olanda în ultimul meci din Grupa C, Goran Pandev (120 de selecţii, 38 de goluri) a anunţat că se va retrage din echipa naţională la sfârşitul Euro-2020.

Va fi ultimul meu meci pentru echipa naţională, deoarece este un moment bun pentru a-mi încheia cariera internaţională“, a declarat atacantul echipei Genoa, duminică, într-o conferinţă de presă.

Goran Pandev se retrage de la echipa naţională a Macedoniei de Nord

Prin urmare, Goran Pandev se va retrage după o calificare istorică cu naţionala sa pentru faza finală a unui turneu internaţional. Însă căpitanul rămâne încrezător în viitor.

Această generaţie poate aduce multă bucurie naţiunii în viitor şi cred că este capabilă să se califice şi la Cupa Mondială. Meciul va fi special şi sper într-o performanţă bună de adio“, a spus el.

Reclamă
Reclamă

La aproape 38 de ani, pe care îi va împlini la 27 iulie, atacantul a precizat, de asemenea, că ar trebui să se retragă definitiv din cariera de jucător: “Probabil că voi termina în curând şi cariera mea de club, dar pentru echipa naţională este cu siguranţă sfârşitul, pentru că a juca pe două fronturi la 38 de ani este prea mult.”

Macedonia de Nord face parte din Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, alături de România. Tricolorii au câştigat, cu 3-2, partida tur cu Macedonia de Nord, disputată, la 25 martie, la Bucureşti. Returul va fi la 8 septembrie, la Skopje.

După trei etape, într-o suprinzătoare ierarhie a grupei, Armenia conduce în clasament, cu 9 puncte, urmată de Macedonia de Nord, 6 puncte, Germania, 6 puncte, România, 3 puncte, Islanda, 3 puncte şi Liechtenstein, niciun punct.

Reclamă

Macedonia de Nord a produs şocul preliminariilor mondiale, învingănâd, la 31 martie, la Duisburg, Germania, cu 2-1, meci în care Pandev a deschis scorul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:03
VideoJurnal Antena Sport | Ngezana, Radunovic şi Alhassan, în pericol să rateze meciul cu Aberdeen!
20:49
Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Cleveland! Românca şi-a “demolat” adversara din optimi
20:34
Anunţul lui Elias Charalambous despre Radunovic, Baba Alhassan şi Ngezana, care nu au viză în Scoţia!
19:35
Performanță fabuloasă pentru România. Argint la Mondialele de Juniori pentru Daria Silișteanu
19:30
VIDEOBernadette Szocs, eliminată în 16-imile de la Europe Smash – Sweden. Românca a cedat în doar 15 minute
19:07
Debutanții sub lupă. Analiza lui Adrian Georgescu
1 Ce jucător dispare de pe lista FCSB-ului pentru a-i face loc lui Mamadou Thiam. Anunţul lui Gigi Becali 2 Adrian Mititelu, dezvăluiri incredibile despre Vladislav Blănuţă: “Va juca în Liga a 3-a şi va primi o lecţie de viaţă” 3 Adrian Petre l-a înjurat pe Nicolae Dică! Scandal uriaş între cei doi: “De asta a fost dat afară de peste tot” 4 Gigi Becali a confirmat transferul lui Mamadou Thiam la FCSB: “L-am luat”. Câţi bani a plătit în schimbul lui 5 Scandal după tragerea la sorţi a play-off-ului Cupei României! Acuzaţii dure: “Ce manevre s-au făcut” 6 Destinaţie surpriză pentru Ianis Hagi. Cu ce echipă negociază şi ce salariu uriaş ar putea încasa
Citește și