Închide meniul

EURO 2020 | Belgia – Italia 1-2. Barella şi Insigne au adus calificarea. “Squadra Azzurra”, în semifinale contra Spaniei

Dragoș Vasile Publicat: 2 iulie 2021, 23:31

Comentarii
EURO 2020 | Belgia – Italia 1-2. Barella şi Insigne au adus calificarea. Squadra Azzurra, în semifinale contra Spaniei

Profimedia

Italia a avut parte de cel mai greu adversar de până acum la Euro 2020. A reuşit să se impună la limită, cu 2-1. Toate golurile s-au marcat înainte de pauză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nicolo Barella (’31) şi Lorenzo Insigne (’44), cu o execuţie spectaculoasă, au semnat reuşitele “Squadrei Azzurra”. Romelu Lukaku (’45+2) le-a readus speranţele belgienilor, care au presat până la final, dar au irosit mai multe ocazii importante.

Italia a reuşit să elimine echipa de primul loc în topul mondial şi va lupta pentru calificarea în finală cu Spania.

Sferturi Euro 2020 | Belgia – Italia 1-2

Update 23.55: Final de meci!

Reclamă
Reclamă

Update 23.51: Belgia a presat până în ultimul moment!

Update 23.35: Pierdere şi pentru Italia! Spinazzola cere schimbare. A făcut întindere.

Reclamă

Update 23.31: Chadli, abia intrat pe teren, s-a accidentat!

Update 23.29: Ocazie mare Belgia! Mingea trece prin faţa porţii. Lukaku a trecut foarte aproape de minge! Mai sunt 20 de minute.

Update 23.20: Ocazie mare Belgia! Lukaku a trimis spre poartă din careul de şase metri! Donnarumma era ieşit. Spinazzolla a respins cu spatele! Italianeii s-au bucurat ca după un gol marcat.

Update 22.49: Este pauză la Munchen.

  • Lukaku a ajuns la 21 de goluri în acest an. La Euro 2020, e a 4-a reuşită, cu care s-a apropiat de Ronaldo, liderul din topul golgheterilor.

Update 22.47: GOOOLLL Belgia! Lukaku face 2-1. L-a învins pe fostul rival din Serie A, Donnarumma, apoi i-a făcut semn să tacă portarului care a plecat de la AC Milan la PSG.

Update 22.45: Penalty Belgia! Di Lorenzo faca fault în careu! L-a împins pe Doku. Faza e verificată de VAR.

Update 22.44: GOOOLLL Italia! Insingne face 2-0 cu un şut de excepţie, cu efect, lângă bară, de la 18 metri.

Update 22.32: GOOOLLL Italia! Nicolo Barella a deschis scorul în minutul 31. A marcat cu un şut în forţă, la colţul lung. Mingea s-a oprit în plasa laterală a porţii apărată de Courtois!

Update 22.25: O nouă paradă minunată a portarului Italiei. Nici Romelu Lukaku nu a putut să îl învingă pe Donnarumma, în minutul 25!

Update 22.22: Ratare uriaşă a Belgiei. Kevin De Bruyne a trimis un şut extraordinar, în minutul 22, dar Donnarumma a avut o intervenţie pe măsură. A respins in extremis în corner!

Update 22.13: Gol anulat Italia! Bonucci a deschis scorul, dar VAR a demonstrat că a fost ofsaid.

Update 22.00: A început meciul de la Munchen.

Update 21.04: Avem echipele de start.

“Diavolii roşii” înfruntă “Squadra Azzurra” la Munchen, de la ora 22:00. Confruntarea va stabili a doua semifinalistă de la Campionatul European.

Belgia – Italia, “şocul” sferturilor de finală de la EURO 2020

Belgia a trimis acasă Portugalia lui Cristiano Ronaldo în optimile de finală. Thorgan Hazard a reuşit o “bijuterie” de gol. În faza grupelor, “diavolii roşii” au obţinut victorii pe bandă rulantă: 2-1 cu Danemarca, 3-0 cu Rusia şi 2-0 cu Finlanda.

De partea cealaltă, Italia este una dintre favoritele la câştigarea EURO 2020. Naţionala lui Roberto Mancini a defilat în faza grupelor, cu 7 goluri marcate în trei meciuri, iar în optimi au eliminat Austria, la capătul a 120 de minute.

Echipe probabile Belgia – Italia:

  • Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghe – T. Hazard, Witsel, Tielemans, Meunier – Mertens, Lukaku, Carrasco
    Selecționer: Roberto Martinez
  • Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne
    Selecționer: Roberto Mancini

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50
AC Milan, remiză chinuită cu Pisa pe San Siro. Marius Marin, rezervă neutilizată
23:41
Laurenţiu Reghecampf a reuşit o performanţă importantă cu echipa lui! Şi-a îndeplinit obiectivul
23:26
Ilie Dumitrescu a intervenit în conflictul dintre Ștefan Baiaram și Mirel Rădoi: „Nu renunți la Bellingham sau Mbappe”
23:17
Întrebat dacă se gândeşte la titlu după egalul cu Dinamo, Dani Coman a anunţat obiectivul echipei sale
23:04
Alexander Zverev și-a asigurat prezența la Turneul Campionilor. Calificare în semifinale la Basel
23:01
Zeljko Kopic a spus motivul pentru care i-a schimbat pe Cătălin Cîrjan şi Alex Musi în meciul cu FC Argeş!
1 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 2 VIDEOLeclerc, cel mai rapid în primul antrenament din MP al Mexicului. Cursa e duminică (21:45, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY) 3 Gigi Becali a dezvăluit marele regret de la FCSB: “I-am dat salariu ca prostul. E un pariu pierdut” 4 Ce au scris spaniolii despre Ionuţ Radu, după ce Celta Vigo a învins-o pe Nice în Europa League 5 Mihai Rotaru, categoric după ce Rădoi l-a scos pe Baiaram din lot: “Se puteau aborda altfel lucrurile” 6 Mirel Rădoi l-a pus la zid pe Ștefan Baiaram, după ce l-a scos din lot: “Nu îi dau explicații. Trebuie să accepte”
Citește și