EURO 2020 | Belgia – Italia 1-2. Barella şi Insigne au adus calificarea. „Squadra Azzurra”, în semifinale contra Spaniei

De Dragoș Vasile
Publicat: 2 iulie 2021, 23:31

Italia s-a calificat în semifinale la Euro 2020, după ce a învins-o cu 2-1 pe Belgia, la Munchen. "Squadra Azzurra" va juca pe Wembley contra Spaniei.

Italia a învins Belgia în sferturile Euro 2020

Italia a avut parte de cel mai greu adversar de până acum la Euro 2020. A reuşit să se impună la limită, cu 2-1. Toate golurile s-au marcat înainte de pauză.

Nicolo Barella (’31) şi Lorenzo Insigne (’44), cu o execuţie spectaculoasă, au semnat reuşitele „Squadrei Azzurra”. Romelu Lukaku (’45+2) le-a readus speranţele belgienilor, care au presat până la final, dar au irosit mai multe ocazii importante.

Italia a reuşit să elimine echipa de primul loc în topul mondial şi va lupta pentru calificarea în finală cu Spania.

Sferturi Euro 2020 | Belgia – Italia 1-2

Update 23.55: Final de meci!

🇮🇹 Italy see off Belgium to book a semi-final date with Spain! 👏👏👏#EURO2020
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) July 2, 2021

Update 23.51: Belgia a presat până în ultimul moment!

Time running out for Belgium ⌛️
Will there be a late twist?#EURO2020 pic.twitter.com/J8CyjPuaoa

Update 23.35: Pierdere şi pentru Italia! Spinazzola cere schimbare. A făcut întindere.

Update 23.31: Chadli, abia intrat pe teren, s-a accidentat!

Update 23.29: Ocazie mare Belgia! Mingea trece prin faţa porţii. Lukaku a trecut foarte aproape de minge! Mai sunt 20 de minute.

Update 23.20: Ocazie mare Belgia! Lukaku a trimis spre poartă din careul de şase metri! Donnarumma era ieşit. Spinazzolla a respins cu spatele! Italianeii s-au bucurat ca după un gol marcat.

Update 22.49: Este pauză la Munchen.

👀 Lukaku gives Donnarumma the eyes…
He's now scored 21 goals in 2021 🔥#EURO2020 pic.twitter.com/2QqYjgBOmd

Update 22.47: GOOOLLL Belgia! Lukaku face 2-1. L-a învins pe fostul rival din Serie A, Donnarumma, apoi i-a făcut semn să tacă portarului care a plecat de la AC Milan la PSG.

Update 22.45: Penalty Belgia! Di Lorenzo faca fault în careu! L-a împins pe Doku. Faza e verificată de VAR.

Update 22.44: GOOOLLL Italia! Insingne face 2-0 cu un şut de excepţie, cu efect, lângă bară, de la 18 metri.

Update 22.32: GOOOLLL Italia! Nicolo Barella a deschis scorul în minutul 31. A marcat cu un şut în forţă, la colţul lung. Mingea s-a oprit în plasa laterală a porţii apărată de Courtois!

🇮🇹 A touch of class from Nicolò Barella 😎#EURO2020 pic.twitter.com/z7AsB8ciir

Update 22.25: O nouă paradă minunată a portarului Italiei. Nici Romelu Lukaku nu a putut să îl învingă pe Donnarumma, în minutul 25!

Update 22.22: Ratare uriaşă a Belgiei. Kevin De Bruyne a trimis un şut extraordinar, în minutul 22, dar Donnarumma a avut o intervenţie pe măsură. A respins in extremis în corner!

Update 22.13: Gol anulat Italia! Bonucci a deschis scorul, dar VAR a demonstrat că a fost ofsaid.

Update 22.00: A început meciul de la Munchen.

Update 21.04: Avem echipele de start.

The all-important Belgium v Italy team news is in!
Kevin De Bruyne starts for #BEL, while Eden Hazard sits it out completely, he's not even fit enough for a place on the bench.
Meanwhile, Federico Chiesa and Marco Verratti both start for #ITA. #bbcceuro2020
— BBC Sport (@BBCSport) July 2, 2021

„Diavolii roşii” înfruntă „Squadra Azzurra” la Munchen, de la ora 22:00. Confruntarea va stabili a doua semifinalistă de la Campionatul European.

Belgia – Italia, „şocul” sferturilor de finală de la EURO 2020

Belgia a trimis acasă Portugalia lui Cristiano Ronaldo în optimile de finală. Thorgan Hazard a reuşit o „bijuterie” de gol. În faza grupelor, „diavolii roşii” au obţinut victorii pe bandă rulantă: 2-1 cu Danemarca, 3-0 cu Rusia şi 2-0 cu Finlanda.

De partea cealaltă, Italia este una dintre favoritele la câştigarea EURO 2020. Naţionala lui Roberto Mancini a defilat în faza grupelor, cu 7 goluri marcate în trei meciuri, iar în optimi au eliminat Austria, la capătul a 120 de minute.