Închide meniul

Andrei Rațiu, pregătit pentru bătăliile din Nations League: ”Vom lupta! Trebuie să avem încredere!” Hai, România! În fiecare zi

Dragoș Vasile Publicat: 12 mai 2022, 11:42

Comentarii
Andrei Rațiu, pregătit pentru bătăliile din Nations League: ”Vom lupta! Trebuie să avem încredere!” Hai, România! În fiecare zi

Andrei Raţiu, în tricoul echipei naţionale / Hepta

Andrei Rațiu, fotbalist de bază la Huesca, e pregătit pentru bătăliile naționalei din Nations League. Drumul spre EURO 2024 trece prin Nations League, iar Antena 1 transmite meciurile ”tricolorilor” în următorii 6 ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fundașul dreapta, care a început să devină un fotbalist important pentru echipa națională, anunță că ”tricolorii” vor da totul în meciurile din Nations League.

Andrei Rațiu, pregătit pentru bătăliile din Nations League

“Mă simt ca acasă în Spania, sunt de aproape 20 de ani aici. Sunt fericit aici. Mai am doi ani de contract aici. În plus, mai avem trei partide de campionat și încercăm să obținem maximum. Pe plan personal, vreau să termin sezonul cu bine și să mă pregătesc pentru Nations League. 

Anul trecut a fost foarte bun pentru mine, am fost la Jocurile Olimpice, apoi am continuat la echipa națională. Sunt mulțumit, am fost la un nivel foarte bun și sper să o țin tot așa mulți ani.

Am fost aproape de o calificare la Campionatul Mondial. Acum avem o oportunitate bună să ajungem la Campionatul European. Avem un grup bun și vom lupta pentru calificare, pentru că nu ne-am mai calificat de mulți ani la un turneu final. 

Reclamă
Reclamă

Va fi foarte greu să facem față în cele patru meciuri din Liga Națiunilor, mai ales din punct de vedere mental, dar și fizic. Cred că nu trebuie să ne gândim la rivali în grupă, ci să avem încredere în noi înșine și să facem tot ce trebuie, să ne pregătim bine și să reușim”, a spus Andrei Rațiu, citat de digisport.ro.

Hai, România! În fiecare zi. Ce meciuri transmite Antena 1 din luna iunie

Antena 1 a cumpărat drepturile pentru meciurile echipei naţionale de fotbal a României pentru următorii 6 ani. Primele partide sunt programate în luna iunie, când echipa antrenată de Edi Iordănescu dispută partidele din Nations League, într-o grupă cu Bosnia, Finlanda şi Muntenegru.

Două meciuri în luna iunie şi unul în luna septembrie din grupa 3 a Ligii B UEFA Nations League sunt programate pe Antena 1, duelurile de foc cu Bosnia în deplasare şi întâlnirea tur-retur cu Finlanda.

Reclamă

Programul partidelor transmise de Antena 1

7 iunie 2022, 21:45: Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA

Edi Iordănescu cere ajutorul fanilor înaintea meciurilor din Nations League

Naţionala României se pregăteşte pentru startul într-o nouă campanie de calificare. Edi Iordănescu cere ajutorul suporterilor pentru bătăliile din iunie.

Edi Iordănescu nu vrea ca România să stea acasă și la următorul turneu final. Selecționerul vrea să schimbe starea de spirit de la echipa națională. Iordănescu Jr. e sigur că, prin unitate, tricolorii pot merge la Euro 2024.

„E un grup care încă este destul de fragil mental, dar dacă echipa capătă încredere repede, se poate crea acea emoţie ca să ne creştem nivelul. Echipa noastră naţională încă e în formare. Încă nu avem identitate, am discutat asta şi cu grupul de jucători. Trebuie să avem un nivel sub care să nu coborâm. Dacă ieşim bine din această grupă şi formăm o fundaţie solidă… am moştenit şi lucruri foarte bune.

Dacă tot spunem că nu avem valoare… lucru cu care nu sunt de acord… atunci de ce suntem atât de contrariaţi. Hai să încercăm şi o altă reţetă. De asta eu am spus despre unitate. E un moment în care echipa naţională nu are maturitatea şi forţa să răzbească singură. Are nevoie de suport. Să facem front comun… suporterii, presa, conducătorii, cluburile. Ca să ne dăm o şansă. Ce facem, transformăm echipa naţională într-un malaxor de antrenori?

Dacă ne schimbăm un pic gândirea şi abordarea vom avea o şansă în plus. Toată lumea îşi doreşte asta. Sunt şi câţiva hateri de serviciu, eu i-am identificat deja. Îi ştim de mult, nu o să îi putem schimba. Dar în rest inventăm altă echipă naţională, inventăm alţi jucători?”, a spus Edi Iordănescu, potrivit digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34
Kurt Zouma a devenit cel mai scump jucător din Liga 1! Cine se află în spatele starului de 10.000.000 de euro
23:33
Reacţia lui Neluţu Varga, după ce a realizat unul dintre cele mai tari transferuri din istoria Ligii 1
23:11
Kurt Zouma, anunţat oficial de CFR Cluj! “Luaţi o pauză de la Insula”! Lovitura verii în fotbalul românesc
23:02
Gigi Becali a auzit câți bani trebuie să ofere pentru transferul lui Louis Munteanu și a răbufnit: “Sunt nebun?”
22:55
Motivul pentru care Gigi Becali exclude transferul unui jucător de la CFR Cluj!
22:42
Motivul pentru care Adrian Rus nu a ajuns la FCSB! Gigi Becali a spus cine s-a opus transferului
1 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 2 Ianis Hagi, acord total cu noua echipă. Noul coleg a confirmat mutarea: “S-a făcut transferul” 3 Întăriri pentru Costel Gâlcă la Rapid. Victor Angelescu a confirmat un nou transfer: “Am discutat cu Dan Şucu” 4 Vladislav Blănuţă, transfer la Dinamo Kiev! Anunţul făcut la miezul nopţii 5 Ce sumă trebuie să plătească Gigi Becali pentru jucătorul dorit de la CFR Cluj. Neluţu Varga i-a stabilit preţul 6 Veste cruntă pentru un fotbalist de la Dinamo! Zeljko Kopic l-a anunțat să-și caute echipă
Citește și