Yulimar Rojas, campioana mondială și olimpică la triplu-salt, a ratat participarea la World Athletics Championship de la Eugene, Oregon, SUA, după ce a folosit la săritura în lungime pantofii de sport de la proba favorită, cu… cinci milimetri mai groși!!!
Yulimar Rojas, ”regina” de la triplu-salt, intenționa, la ”Mondialele” de la Eugene, să devină prima sportivă ce termină pe primul loc la săritura în lungime, dar și la triplu-salt, în aer liber, aceasta perfomanță fiiind atinsă, până în prezent, doar în sală. A stabilit un nou record național, cu 6,93m (pe 8 iunie), a îndeplinit baremul, dar n-a primit permisiunea de a ajunge în Statele Unite, pentru că a concurat cu pantofii de sport de la triplu-salt la săritura în lungime!
Conform regulamentelor, talpa de la triplu-salt are înălțimea de 25 de milimetri, dar ea a sărit cu ei și la lungime, unde înălțimea permisă este de doar 20 de milimetri!!!
- Este botezată ”La Reina del triple salto”
- Se antrenează cu marele Ivan Pedroso
- WTT Champions Macao 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 9-14 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Armand Duplantis a doborât recordul mondial la săritura cu prăjina pentru a 13-a oară!
- Daria Vrînceanu, argint la Campionatele Europene U20! Cea mai bună performanţă din carieră pentru atletă
- A murit Ileana Silai! Fosta mare atletă a cucerit argintul la Jocurile Olimpice din 1968
- Maratonista română care a terminat în Top 10 la Jocurile Olimpice, suspendată trei ani pentru dopaj
- Etiopianca Tigst Assefa a izbucnit în lacrimi după ce a câştigat Maratonul de la Londra cu record mondial!