Închide meniul

Radu Drăgușin a înscris din nou pentru Genoa! Formația românului a mai făcut un pas spre promovarea în Serie A

Sebastian Cristian Publicat: 15 aprilie 2023, 17:57

Comentarii
Radu Drăgușin a înscris din nou pentru Genoa! Formația românului a mai făcut un pas spre promovarea în Serie A

Radu Drăguşin, în tricoul lui Genoa / Profimedia Images

Radu Drăgușin a înscris din nou pentru Genoa! Formația românului a mai făcut un pas spre promovarea în Serie A, după victoria cu 2-0 împotriva celor de la Perugia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Grifonii” ocupă locul 2 în Serie B, cu 63 de puncte după 33 de meciuri jucate. Frosinone este lider, cu 4 puncte în plus, după tot atâtea meciuri. Cele mai importante meciuri din Serie B pot fi urmărite exclusiv în AntenaPLAY.

Radu Drăgușin a înscris din nou pentru Genoa! Formația românului a mai făcut un pas spre promovarea în Serie A

Fundașul român a fost integralist pentru Genoa și și-a ajutat formația să mai strângă 3 puncte în lupta pentru promovare. În minutul 69, după o centrare foarte bună venită de pe partea dreaptă de la Jagiello, Radu Drăgușin a reluat mingea în poarta adversă cu o lovitură frumoasă de cap, marcând golul doi al echipei sale.

Scorul a fost deschis de Frendrup, în minutul 41. Pentru internaționalul român acesta a fost al patrulea gol al sezonului, el devenind unul dintre cei mai importanți fotbaliști ai „grifonilor”, oferind siguranță în defensivă meci de meci.

Florin Manea, pariu nebun despre viitorul lui Radu Drăguşin: „Se poate transfera cu peste 40 de milioane de euro! Va fi cel mai scump din istoria României!”

„Eu sunt foarte mulţumit de cum a evoluat. Poate mi-aş fi dorit să răpmână la Juventus. Anul acesta a fost senzaţional. Şi de Stanciu am zis că va ajunge, tot al meu a fost. L-am luat la 17 ani. Am zis că Stanciu o să fie număr 10 la naţională. Am ochi la jucători şi nu prea mă înşel.

Reclamă
Reclamă

Sunt multe cluburi din Anglia care mă sună şi se interesează de el. Şi mulţi scouteri de la Liverpool m-au sunat şi mi-au spus de el că este interesant. De aici până a se face un transfer e cale lungă. Sunt alte echipe care sunt mai interesate, iar discuţiile sunt mai avansate decât la Liverpool. Nu e nimic exclus pentru că şi la Liverpool se schimbă generaţia. Este cotat unul dintre cei mai promiţători fundaşi din lume la vârsta lui.

E normal să fie cotat aşa la cifrele pe care le are. Genoa are cea mai bună apărare din Serie B. Are cele mai puţine dribilinguri în faţa lui, cele mai multe dueluri aeriene câştigate şi un procentaj de 87 la sută de pase reuşite. Este un jucător care va fi la echipe mari.

Că va fi anul ăsta sau că va fi anul viitor, eu fac o previziune că va juca în TOP 5 în Anglia. A fost o ofertă, să zicem, nu pot să dau nume, undeva la 20-25 de milioane de euro şi a fost refuzată. Eu cred că va fi transferul cel mai mare din istoria României.

Reclamă

Radu, dacă va rămâne în Serie A un an, se poate transfera cu o sumă de peste 40 de milioane de euro. El este jucătorul lui Genoa, care a avut o clauză obligatorie de 5.500.000 de a-l cumpăra, plus nişte bonusuri, undeva la 6.800.000. Mai are contract încă 3 ani cu Genoa. Nu mai sunt şanse să revină la Juventus. Trebuie să îl cumpere de la Genoa, să vrem şi noi să revină, dar nu cred că e plauzibil”, a spus Florin Manea în exclusivitate la AS.ro LIVE.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:52
“E negru, dar va ieși alb”. Scandal înainte de Cupa Africii. Antrenorul lui Ngezana, acuzat de rasism și sexism
11:25
Hansi Flick a lăsat presa “cu buza umflată”. Ce a spus când a fost întrebat de viitorul lui Xabi Alonso la Real
10:51
VIDEOSan Antonio Spurs, calificată în finala Cupei NBA la revenirea lui Victor Wembanyama. Thunder, la al doilea eșec
10:36
Recordul lui Gică Hagi de la Galatasaray, egalat după 24 de ani. Borna la care a ajuns Mauro Icardi
10:06
A fost coechipierul lui Cristi Chivu, dar nu îi ține pumnii înainte de Genoa – Inter: “Două motive”
9:32
FCSB poate veni decimată la derby-ul cu Rapid. Scenariul de care se tem roș-albaștrii
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 4 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 5 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 6 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid
Citește și