Închide meniul

Ucraina – Islanda 2-1. România şi-a aflat prima adversară de la EURO 2024

Alex Masgras Publicat: 26 martie 2024, 23:27

Reclamă
Ucraina – Islanda 2-1. România şi-a aflat prima adversară de la EURO 2024

Ucraina - Islanda / Profimedia

Meciul Ucraina – Islanda a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. Marţi seară s-au decis ultimele trei echipe calificate la EURO 2024, iar Ucraina s-a alăturat grupei României, după victoria cu 2-1 în faţa Islandei, în barajul de calificare la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România face parte din Grupa E la EURO 2024, alături de Belgia, Slovacia şi Ucraina.

Ucraina – Islanda 2-1. România şi-a aflat prima adversară de la EURO 2024

Update 23:37: Ucraina s-a calificat la EURO 2024.

Min. 84: Ucraina – Islanda 2-1! Mudryk întoarce rezultatul cu un şut din afara careului şi Ucraina este foarte aproape de repetarea scenariului din Bosnia, din urmă cu câteva zile.

Min. 54: Ucraina – Islanda 1-1! Tsygankov a restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde cu un şut foarte bun din afara careului.

Reclamă
Reclamă

Min. 39: Ucraina – Islanda 0-1! Yaremchuk a trimis mingea în poartă, dar reuşita sa a fost anulată de VAR din cauza unui offside.

Min. 30: Ucraina – Islanda 0-1! Oaspeţii au deschis scorul prin Gudmundsson, cel care a reuşit un hat-trick şi în meciul cu Israel.

Ucraina a ajuns în finala barajului de calificare la EURO 2024, după ce a reuşit să întoarcă scorul pe finalul partidei cu Bosnia. În meciul de joia trecută, Bosnia a deschis scorul, după autogolul lui Matviienko din minutul 56.

Reclamă

Pe final, ucrainenii au reuşit să întoarcă scorul în doar 3 minute, graţie golurilor marcate de Yaremchuk şi Dovbyk, în minutele 85, respectiv 88.

Islanda a ajuns în finala barajului de calificare la EURO 2024 după ce a învins-o la scor pe Israel, scor 4-1. Israelienii au deschis scorul în minutul 31, prin Zahavi, din penalty. Până în pauză, Gumdundsson şi Traustason au întors scorul. În minutul 73, Revivo a fost eliminat la israelieni, iar Zahavi a ratat şansa de a egala în minutul 80, din penalty. În minutele 83 şi 87, Gudmundsson a marcat de alte două ori, obţinând calificarea pentru Islanda.

Ucraina şi Islanda s-au întâlnit ultima oară în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2018. În Ucraina, scorul a fost 1-1, în timp ce Islanda s-a impus pe teren propriu cu 2-0. Meciul care va decide ultima echipă calificată în grupa României de la EURO se va juca în Polonia. Echipa care se va impune va întâlni România pe 17 iunie la turneul final, fiind prima adversară a „tricolorilor” în Germania.

Georgia – Grecia şi Ţara Galilor – Polonia sunt celelalte două meciuri care vor decide ce echipe obţin ultimele bilete pentru EURO 2024.

Anghel Iordănescu, verdict dur pentru jucătorii din Liga 1 care vor să meargă la EURO 2024

Anghel Iordănescu a oferit un verdict dur pentru jucătorii din Liga 1 care vor să meargă la EURO 2024. Tatăl actualului selecționer al echipei naționale a vorbit despre situația jucătorilor din campionatul intern, dar și despre jocul acestora.

România s-a calificat la EURO 2024 de pe primul loc din grupa de Preliminarii. „Tricolorii” au obținut această poziție după ce au învins-o pe Elveția, scor 1-0, în utlima etapă a grupei. Partida s-a jucat pe Arena Națională și a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

„Nu pot să spun că sunt foarte mulțumit de ce am văzut. Jucătorii care vor să meargă la Euro, trebuie să își ridice nivelul, mai ales cei din Superliga. Deocamdată, nu vreau să zic mai multe, o să vedem în viitor”, a spus Anghel Iordănescu, potrivit iamsport.ro.

La ultima acțiune a echipei naționale, selecționerul Edi Iordănescu a contat pe 9 jucători din campionatul intern. În luna noiembrie, în lotul „tricolorilor” au fost convocați următorii jucători din prima ligă: Horațiu Moldovan (Rapid), Vasile Mogoș (CFR Cluj), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Artean (Farul Constanța), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Darius Olaru (FCSB), Marius Ștefănescu (Sepsi), Florinel Coman (FCSB) și Daniel Bîrligea (CFR Cluj).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:44

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55 16 apr.

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48 16 apr.

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

23:26 16 apr.

Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Aaron Boupendza a murit la 28 de ani! Fostul atacant al Rapidului a căzut de la etajul 11, în China
Citește și