Închide meniul

Simone Biles, după ce a câştigat aurul cu Statele Unite, la Jocurile Olimpice: “Am început ziua cu un program psihologic”

Dan Roșu Publicat: 31 iulie 2024, 12:09

Comentarii
Simone Biles, după ce a câştigat aurul cu Statele Unite, la Jocurile Olimpice: Am început ziua cu un program psihologic

Simone Biles, înaintea unui exerciţiu - Getty Images

Simone Biles a recunoscut după ce a câştigat aurul cu Statele Unite, pe echipe, la Jocurile Olimpice, că americanele au apelat la psihilog înainte în ziua finalei de la Paris.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vedeta gimnasticii artistice americane Simone Biles, care a cucerit medalia de aur cu echipa SUA la Jocurile Olimpice de la Paris, marţi seara, la revenirea sa pe scena olimpică după trei ani de la problemele psihice cu care s-a confruntat la Tokyo, a explicat că şi-a “început ziua cu program psihologic”, relatează AFP.

Simone Biles, după ce a câştigat aurul cu Statele Unite, la Jocurile Olimpice

“Am început ziua cu un program psihologic. I-am spus psihologului meu că mă simt calmă şi pregătită şi exact aşa s-a întâmplat. După sărituri, am fost foarte încrezătoare şi mi-am spus ‘vom reuşi'”, a declarat ea.

“În 2016, toată lumea spunea că vom câştiga aurul, iar atunci am făcut ce aveam de făcut şi am câştigat aurul. Dar eram foarte tinere şi mai naive. Nu a fost cazul acum. Acum suntem mai mature, mai experimentate şi profităm de ceea ce facem, ne amuzăm. Deci este un pic diferit. Am profitat de performanţele noastre, ne-am făcut gimnastica”, a adăugat Biles.

Echipa feminină de gimnastică artistică a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, marţi seara, în timp ce România s-a clasat pe locul 7.

Reclamă
Reclamă

Americancele, conduse de vedeta Simone Biles (27 ani), s-au impus detaşat, cu aproape şase puncte faţă de Italia, care a obţinut prima sa medalie olimpică la echipe din 1928.

Echipa SUA (Simone Biles, Jade Carey, Jordan Chiles, Sunisa Lee, Hezly Rivera) a totalizat 171,296 puncte, fiind urmată de Italia (Angela Andreoli, Alice D’amato, Manila Esposito, Elisa Iorio, Giorgia Villa), 165,494 puncte, podiumul fiind completat de Brazilia (Rebeca Andrade, Jade Barbosa, Lorrane Oliveira, Flavia Saraiva, Julia Soares), 164,497 puncte.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:25
Reacţia lui Răzvan Burleanu după ce Mirel Rădoi s-a înţeles cu Gigi Becali pentru a o prelua pe FCSB
17:20
Xabi Alonso și-a dat acordul pentru a prelua un club uriaș în vară! Singurul scenariu prin care mutarea pică
17:11
“E mult mai bătăios ca Puşcaş” A spus totul despre marea surpriză a lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia!
16:53
Lovitură după lovitură pentru Real Madrid înainte de turul cu Manchester City. Mbappe, OUT + încă o accidentare
16:50
VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 9 martie
16:43
Victor Piţurcă face praf proiectul de 3 luni al lui Gigi Becali cu Rădoi la FCSB: “Gigi e disperat”
1 EXCLUSIVPrima decizie luată de Mirel Rădoi după ce a devenit antrenor la FCSB! Singurul lucru pe care Gigi Becali i l-a interzis 2 Primul titular care pleacă de la FCSB cu Mirel Rădoi antrenor 3 Marea companie din România, cumpărată de Mirel Rădoi. Ce avere a ajuns să aibă tehnicianul FCSB 4 Gigi Becali a anunţat noul antrenor de la FCSB! Surpriză uriaşă 5 Mirel Rădoi a ales pe cine bagă în poartă la FCSB. Ce se întâmplă cu Târnovanu 6 EXCLUSIVCe surpriză! Pe cine aduce Mirel Rădoi la FCSB. Anunţul lui Gigi Becali
Citește și