Ilie Năstase a spus răspicat cu cine vrea să joace România la barajul de Mondial: „Ar fi bine”

Andrei Nicolae Publicat: 19 noiembrie 2025, 16:56

Comentarii
Ilie Năstase a spus răspicat cu cine vrea să joace România la barajul de Mondial: „Ar fi bine

Ilie Năstase, în timpul unui interviu / Antena Sport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

România își va afla curând adversara din semifinalele barajului pentru Campionatul Mondial, iar până atunci multe personalități din sport au spus cu cine ar prefera să joace „tricolorii”. Pe listă s-a numărat și Ilie Năstase, primul lider al clasamentului ATP, iar fostul mare tenismen a spus că dacă ar fi ca echipa lui Mircea Lucescu să meargă la turueul final, atunci să o facă învingând o echipă de top.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România va fi în urna a patra a tragerii la sorți a barajului pentru Cupa Mondială, iar pe lista posibilelor adversare se află Italia, Turcia, Danemarca și Ucraina. Pe foaie, singurul adversar abordabil par vecinii noștri de la nord pe care i-am învins și la EURO 2024, dar asta nu l-a făcut pe Ilie Năstase să își spună că vrea un duel cu trupa lui Serghei Rebrov.

  • Tragerea la sorţi a barajului pentru World Cup 2026 este joi, 20 noiembrie, de la ora 14:00, LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

Ilie Năstase le vrea pe Italia sau Turcia la baraj

Din contră, dublul campion de Grand Slam la simplu crede că România ar trebui să bată echipe precum Italia sau Turcia pentru a-și merita locul la turneul final din America de Nord. Indiferent de adversară, „tricolorii” vor juca în deplasare semifinala barajului, iar în cazul unei calificări, gazda finalei va fi decisă la tragerea la sorți care va avea loc mâine.

Puțin m-am uitat, nu era miză.. (n.r. la meciul cu San Marino, 7-1). Unii buni de tot îmi doresc la baraj. Dacă îi batem, măcar să îi batem pe unii buni de tot. (n.r. Italia, Turcia?) Da, ar fi bine„, a spus Ilie Năstase.

Fostul mare tenismen a acordat declarațiile respective la evenimentul organizat de Ion Țiriac, care și-a inaugurat o nouă galerie Țiriac Collection, unde au fost prezente alte nume mari din sportul românesc precum Gică Hagi sau Elisabeta Lipă.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:23

Jannik Sinner și Novak Djokovic, OUT de la turneul de la Montreal. Ce se întâmplă cu Carlos Alcaraz

11:59

Ce echipă a intrat în cursa pentru transferul lui Rareș Ilie. E așteptat și de Daniel Pancu la Rapid

11:46

Craiova pregăteşte un transfer fabulos! Jucătorul care a primit o ofertă mai mare „decât se discută pentru Baiaram”

11:29

Gigi Becali l-a vrut pe Claudiu Niculescu la FCSB. Răspunsul dat de legenda lui Dinamo: „Am vorbit cu Olăroiu”

11:25

Juan Carlos Amoedo Dasilva a semnat cu Universitatea Craiova

11:03

Donald Trump, declarație controversată despre LeBron James. Ce a putut să spună după transferul starului din NBA

1 Italia şi-a ales noul selecţioner, după refuzul lui Pep Guardiola. Anunţ de ultim moment 2 Mihai Stoica a făcut anunțul în privința lui Ștefan Târnovanu, după gafele uriașe din FCSB – Auda 2-3: „Îmi e frică” 3 O nouă plecare de la FCSB. Jucătorul şi-a dat acordul şi semnează cu noua echipă: „O chestiune de timp” 4 Ce lovitură! Un nou club din Liga 1 a primit interdicție la transferuri 5 O nouă regulă din fotbal s-a aplicat în Liga 1! „Și noi trebuie să fim mai atenți, dar și arbitrii” 6 OFICIAL | 4 plecări de la Dinamo dintr-un foc! Omul care o bătea pe FCSB, OUT
Citește și