AS.ro LIVE | Alex Ciocan a fost invitatul lui Cătălin Oprişan! Preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, declaraţii după Turul României

De Viviana Moraru
Publicat: 12.09.2022, 10:00
Actualizat: 12.09.2022, 11:19

Alex Ciocan

Alex Ciocan, invitatul lui Cătălin Oprişan

Alex Ciocan/ Facebook Turul Colinelor Bacău

Alex Ciocan a fost invitatul lui Cătălin Oprişan în emisiunea AS.ro LIVE, de la 10:30. Preşedintele Federaţiei Române de Ciclism a venit cu declaraţii, după ce Turul României s-a încheiat.

Alex Ciocan se află la al doilea mandat în fruntea Federaţiei Române de Ciclism, după ce a câştigat fără drept de apel alegerile din martie de anul acesta.

Alex Ciocan, invitatul lui Cătălin Oprişan la AS.ro LIVE

Alex Ciocan, în vârstă de 42 de ani, este un fost ciclist de performanţă, reuşind să câştge de-a lungul carierei sale multiple titluri naţionale. De asemenea, acesta a avut nenumărate participări în Tururile României, Greciei, Bulgariei şi Turciei.

După ce s-a retras din activitatea de sportiv profesionist, Alex Ciocan a ales să candideze pentru funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Ciclism, iar până în prezent, această decizie a fost una de succes.

Ce declarat Alex Ciocan, înainte ca Turul României să debuteze

Turul României a luat sfârşit duminică, 11 septembrie, după etapa desfăşurată în Bucureşti. Competiţia a adus în ţară peste 130 de sportivi, din 15 ţări.

Înainte ca Turul României să debuteze, Alex Ciocan avea speranţe mari, de la sportivii români care se aflau la start.

„Turul României se apropie de încă o ediţie. Nu cred că se poate face un clasament al dificultăţilor de organizare, însă cu siguranţă vom avea cel mai bogat Tur în materie de sportivi şi echipe prezente. FRC vrea să mulţumească Ministerului Sportului şi partenerului principal, Auchan România. Fără ei nu ar exista Turul României.

Turul României va fi transmis în peste 50 de ţări şi astfel se transformă în ceea ce trebuie să fie o competiţie sportivă de o asemenea anvergură: un vector sportiv, dar şi turistic. În ultimii ani, sportivii români au fost mereu pe podiumul final. Ca Federaţie, sperăm să se întâmple la fel şi în această ediţie, pentru că munca noastră ca entitate sportivă nu se referă doar la partea organizatorică, ci mai ales la creşterea tinerilor performeri. Iar acest duet: Turul României – ciclişti români care performează, ne încarcă de energie şi satisfacţii”, a declarat Alex Ciocan, Preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, citat de news.ro.

La competiţia din România s-au pus la bătaie premii de peste 26.000 de euro, iar sportivii aflaţi la start proveneau din ţări precum Spania, Columbia, China, Irlanda, Polonia, Italia sau Noua Zeelandă.

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi