Câștigător a două premii MVP (Cel mai valoros jucător), Steph Curry și-a ajutat echipa să câștige cu 137-122 împotriva formației din Portlands. Coordonatorul de joc a început ”ca din pușcă” și avea 21 de puncte după doar primul sfert.
That’s how you feel @StephenCurry30 ?!?! pic.twitter.com/Wp9pwkL4s2
— Golden State Warriors (@warriors) January 4, 2021
Singura parte mai puțin bună a serii, dacă se poate spune așa, a fost atunci când Curry a ratat o aruncare liberă (pe lângă cele 18 pe care le-a înscris) și și-a încheiat seria de 80 fără greșeală.
Cele 62 de puncte ale sale au stabilit și recordul pentru Chase Center, super-arena terminată în 2019.
Steph Curry trebuie să o ”care” pe Golden State Warriors
Într-un sezon în care celălalt superstar, Klay Thompson, este accidentat și nu va putea să își ajute echipa, întreaga sarcină va cădea pe umerii lui Curry. Thompson chiar l-a fericitat pe colegul său din linia de fund a celor de la Warriors, acum ambii având meciuri cu peste 60 de puncte înscrise.
Sheeeesh @StephenCurry30 !! Welcome to the club big bro #62
— klay thompson (@KlayThompson) January 4, 2021
Cu acest meci, Stephen Curry a ajuns la șapte meciuri în carieră cu cel puțin 50 de puncte înscrise și primul jucător de la regretatul Kobe Bryant (20 decembrie 2005) care să înscrie cel puțin 30 de puncte în fiecare jumătate a unui meci de baschet din NBA.

- Steph Curry, performanță colosală pentru Golden State Warriors
- Ce record a stabilit vedeta din NBA
- Campionatele Europene de tenis de masă sunt exclusiv pe AntenaPLAY, în perioda 12-19 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- A fost numit selecționerul Statelor Unite la baschet. Alesul, palmares cu 2 titluri și 4 patru finale de NBA
- LeBron James a anunţat “decizia deciziilor”. Toată lumea se temea de retragere
- U-BT Cluj a câștigat Supercupa României
- Slovenia lui Luka Doncic, OUT de la EuroBasket 2025. Performanța starului din NBA, anulată de Germania
- Moment controversat la EuroBasket 2025. Luka Doncic, păcălit după un gest lipsit de respect