Închide meniul

Dirk Nowitzki, Pau Gasol şi Tony Parker, în Hall of Fame

Dan Roșu Publicat: 2 aprilie 2023, 10:06

Dirk Nowitzki, Pau Gasol şi Tony Parker vor intra în Hall of Fame, onoarea supremă rezervată celor mai buni dintre cei mai buni, care ilustrează locul impunător ocupat de baschetul european în NBA de două decenii, relatează AFP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aceşti trei baschetbalisti sunt printre cei mai buni din istoria Bătrânului Continent şi sunt primii dintre ţările lor care intră în Hall of Fame, alături de legende precum Michael Jordan, Kareem Abdul-Jabbar şi Kobe Bryant.

Dirk Nowitzki, Pau Gasol şi Tony Parker, în Hall of Fame

Intronizarea lor în prestigioasa instituţie va avea loc pe 12 august la Springfield (Massachusetts).

Reclamă

Alte personalităţi care vor intra în Hall of Fame sunt Gregg Popovich, de cinci ori campion cu San Antonio şi cel mai de succes antrenor din NBA, precum şi Becky Hamon, care a fost asistenta acestuia din urmă din 2014 până în 2021, devenind pentru scurt timp interimar. şi prima femeie antrenoare principală a unei echipe profesioniste masculine.

Manu Ginobili, inclus în Basketball Hall of Fame

În toamna anului trecut, Manu Ginobili, campion olimpic şi de patru ori campion în NBA, a fost inclus sâmbătă în Basketball Hall of Fame.

Reclamă

Argentinianul ajuns la vârsta de 45 de ani a petrecut şaisprezece sezoane (2002-2018) la San Antonio Spurs, după ce a câştigat Euroliga în 2001 cu Virtus Bologna.

„Nu sunt aici pentru că am fost foarte special, ci pentru că am făcut parte din două dintre cele mai mari echipe ale anilor 2000, clubul San Antonio Spurs şi naţionala Argentinei”, a spus sud-americanul în discursul său.

Ginobili a format trio-ul major al francizei texane cu pivotul Tim Duncan şi apărătorul Tony Parker, câştigând NBA în 2003, 2005, 2007 şi 2014, sub „bagheta” antrenorului Gregg Popovich.

Reclamă

Manu Ginobili e campion olimpic

Ginobili a fost campion olimpic în 2004 la Atena şi a făcut parte din echipa care a învins pentru prima dată o selecţionată americană compusă în întregime din jucători NBA, la Campionatul Mondial din 2002, unde Argentina a terminat pe locul doi.

Alte şase mari nume ale baschetului au intrat în „Panteonul gloriei” în 2022: Tim Hardaway, fostele jucătoare WNBA Swin Cash şi Lindsay Whalen, şi antrenorii George Karl, Del Harris şi Marianne Stanley.

Reclamă
Citește și:
Pe același subiect
Familia lui Lorenzen Wright
Baschet • 22 mart., 14:23
Cel mai crud asasinat din istoria NBA: diaconul-ucigaș a fost condamnat la închisoare pe viață!
Baschet • 6 oct., 13:48
S-a retras Gasol cel mare. Pa-pa, Pau! Și mulțumim!
Ultimele știri
7
iun.
23:53
West Ham a cucerit trofeul Conference League! „Ciocănarii” au învins-o pe Fiorentina cu un gol marcat în minutul 90!
7
iun.
23:50
David Beckham dă lovitură după lovitură! Alte 3 staruri l-ar urma pe Lionel Messi la Inter Miami!
7
iun.
23:32
Fanii lui West Ham i-au spart capul căpitanului Fiorentinei în timpul finalei Conference League de la Praga
7
iun.
23:16
Roland Garros 2023 | Alexander Zverev s-a calificat în semifinale. Germanul, victorie fără emoţii în sferturi
7
iun.
22:57
Leo Messi a rupt tăcerea! Starul argentinian a explicat de ce a ales Inter Miami şi nu FC Barcelona: „Mi-a fost teamă”
7
iun.
22:49
Inter Miami nu este pregătită pentru sosirea lui Lionel Messi! Ce a declarat portarul echipei din MLS
7
iun.
22:40
AS.ro LIVE | Marian Baban e invitatul lui Dan Pavel joi, de la 10:30. Poveşti extraordinare ale fostului sportiv
7
iun.
22:22
EXCLUSIVKosovo – România LIVE VIDEO | Mircea Rednic nu concepe alt rezultat decât victoria cu Kosovo: „Trebuie să luăm 3 puncte”
7
iun.
22:04
Cristiano Ronaldo, despre transferul lui Benzema la Al-Ittihad: „De aceea am spus că Arabia Saudită va fi în top 5 ligi”
7
iun.
21:34
EXCLUSIVMircea Rednic, speriat de cutremur! Cum a simţit antrenorul seismul puternic din Arad: „Am văzut că se mişcă lucrurile”
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE