David Popovici scrie istorie! Românul a obţinut o nouă medalie de aur la Campionatele Europene. Performanţă uriaşă a tânărului de 16 ani

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 10.07.2021, 21:08

David Popovici scrie istorie la Campionatele Europene

Profimediaimages

Sportivul de 16 ani a terminat proba cu timpul de 1:45.95 şi şi-a trecut în palmares a treia medalie la competiţia găzduită de capitala Italiei, după argintul de la ştafeta de 4×100 m liber şi aurul de la 100 m liber, cu record mondial.

David Popovici scrie istorie

Calificat lejer de dimineaţă în semifinale (timp 1:50.01), la 200 metri, David Popovici a intrat cu primul timp în marea finală – 1:45.26 – şi a stabilit un nou record mondial, european şi al competiţiei de juniori, anunţă Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Înainte de finala de la 200 m liber, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu s-a calificat în ultimul act de la 50 m. Fără să forţeze, David a obţinut primul timp din cele două semifinale – 22.75 secunde – şi va evolua duminică, în ultima zi de concurs de la Roma, în finala de la 50 m liber, de la ora 20.34, anunţă news.ro.

Tokyo, marele vis al lui David Popovici: „Nu mă opresc aici”

David visează la succese şi la Tokyo. Jocurile Olimpice sunt principalul său obiectiv, după cum a declarat înainte de Europene.

Visez la lucruri şi mai mari: finale, medalii. O să dau tot ce-am mai bun şi acolo (n.r. Tokyo). „Nu mă opresc aici!”, a spus Popovici.

Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

La doar 16 ani, David Popovici a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice. Performanţa a fost reuşită la Budapesta, la Campionatele Europene, care s-au disputat în luna mai.

La Tokyo merge şi Robert Glinţă, cel care a realizat un alt rezultat istoric în urmă cu două luni.
El a câştigat proba de 100 de metri spate tot la Campionatele Europene de la Budapesta. Glinţă a devenit primul român care reuşeşte să devină campion la seniori în această competiţie.

19:12 „Rapidismul ăsta..” Daniel Niculae, replică ironică după comunicatul lui Dan Șucu! Ce a postat pe rețelele de socializare 19:00 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami. Verstappen, primul în antrenamente. Calificările de la sprint, de la 23:15 18:53 Ioan Ovidiu Sabău, iureş la conferinţa de presă: „S-a luat legătura cu Şumudică! Ăsta-i adevărul!” 18:42 Thomas Tuchel poate rămâne la Bayern Munchen! Un nou „caz Xavi” în fotbalul mondial. Anunțul făcut de antrenorul bavarezilor 18:23 Ora la care joacă Bernadette Szocs cu Natalia Bajor, exclusiv în AntenaPLAY, la Saudi Smash 2024. Programul complet al româncelor 18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti Vezi toate știrile