Eduard Novak mizează pe Cătălin Chirilă la Jocurile Olimpice de la Paris: ”Are şanse mari să cucerească titlul olimpic!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 2.09.2022, 13:29

Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu 1.000 de metri la Campionatele Europene

Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu 1.000 de metri la Campionatele Europene

Profimedia

Eduard Novak mizează pe Cătălin Chirilă la Jocurile Olimpice de la Paris. Ministrul Sportului este ferm convins că sportivul de 24 de ani poate cuceri medalia de aur în ediția din 2024.

Reclamă

Eduard Novak, s-a întâlnit cu Cătălin Chirilă, campion european şi mondial la canoe, căruia i-a acordat o diplomă de merit în sport.

Reclamă

Eduard Novak mizează pe Cătălin Chirilă la Jocurile Olimpice de la Paris

“L-am felicitat pe Cătălin Maxim Chirilă pentru performanţele lui şi l-am asigurat că îi vom oferi toate condiţiile de pregătire.

Sunt convins că are şanse mari să cucerească la Paris şi titlul olimpic”, a notat ministrul pe Facebook.

Ministrul le-a acordat diplome şi antrenorului Florin Popescu şi preşedintelui Federaţiei de Kaiac-Canoe, Ion Bîrlădeanu.

Cătălin Chirilă este campion şi vicecampion mondial în probele de canoe simplu 1000 m şi 500 m la Campionatele Mondiale de la Halifax şi campion european la canoe simplu 1000 m la Campionatele Europene de la Munchen.

“Îmi lipseşte doar titlul de campion olimpic. Îmi doresc să fac această triplă frumoasă, să rămână în istorie”, a afirmat Chirilă.

Reacţia impresionantă a lui Cătălin Chirilă, după ce a devenit campion european la canoe simplu

Reacţia impresionantă a lui Cătălin Chirilă, după ce a devenit campion european la canoe simplu. Acesta a spus că în momentul în care a urcat pe podium s-a gândit la Ivan Patzaichin.

Canoistul Cătălin Chirilă a declarat, sâmbătă, că la ceremonia de premiere, unde a primit medalia de aur în proba de 1000 de metri, s-a gândit la Ivan Patzaichin, care devenea campion olimpic tot la Munchen, în aceeaşi probă, în urmă cu 50 de ani.

A fost o cursă foarte grea, mai greu decât mă aşteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finişul a fost foarte greu, puternic. Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan, medalia îi este dedicată memoriei lui„, a declarat Chirilă pentru TVR.

Cătălin Chirilă a câştigat medalia de bronz la canoe simplu, la Supercupa Mondială, în proba de 500 de metri

Cătălin Chirilă a câştigat medalia de bronz în proba de canoe simplu pe 500 de metri, sâmbătă, la Supercupa Mondială de kaiac-canoe din Oklahoma (SUA).

Chirilă a încununat astfel o vară de excepţie, în care a mai cucerit aur (canoe simplu 1.000 m) şi argint (canoe simplu 500 metri) la Campionatele Mondiale de la Halifax (Canada), precum şi aur (canoe simplu 1.000) şi bronz (canoe simplu 500 metri) la Europenele de la Munchen, scrie agerpres.ro.  

În finala din Oklahoma, într-o probă desfăşurată pe o distanţă neobişnuită (350 metri), Chirilă a fost cronometrat cu timpul de 1 min 14 sec 72/100, fiind devansat de moldoveanul Serghei Tarnovschi (1 min 12 sec 91/100) şi de cehul Martin Fuksa (1 min 12 sec 94/100).

Cei trei s-au aflat pe podium şi la Munchen, la 500 m, dar atunci primele două poziţii au fost inversate, Fuksa fiind primul, iar Tarnovschi al doilea.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
9:53

S-a decis soarta lui Florinel Coman! Ce va face Cagliari la finalul sezonului. Italienii au spus clar

23:55 18 apr.

Nicolae Stanciu, în formă maximă! Căpitanul României a înscris, din nou, în Arabia Saudită

23:41 18 apr.

„FCSB e Steaua şi cu asta basta!” Intervenţie în forţă în scandalul dintre campioană şi echipa Armatei

22:48 18 apr.

„Dorinel nu a fost la prima repriză!” Mircea Rednic, ironii la adresa adversarului după UTA-Sepsi 1-1

22:30 18 apr.

Sporting – Moreirense 3-1. Viktor Gyokeres a reuşit o dublă de senzaţie pentru echipa sa

22:26 18 apr.

„Să ne trezim la realitate!” Dorinel Munteanu sună adunarea după egalul cu UTA. Ce obiectiv are la Sepsi

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors