Adi Vasile, după Esbjerg – CSM București 32-28, în sferturile Ligii Campionilor: ”Am rămas cu un gust amar”

De Dan Roșu
Publicat: 30.04.2023, 21:34

Adi Vasile, după Esbjerg - CSM București 32-28

Adi Vasile, în timpul unui meci / Profimedia

Adi Vasile a avut o primă reacție după Esbjerg – CSM București 32-28, partidă din turul sferturilor Ligii Campionilor. Returul, pentru un loc la Turneul Final Four, va avea loc în 7 mai, la Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Arntzen 10, Neagu 7, pentru CSM Bucureşti, respectiv Mork 8 goluri, Ingstad 6, pentru Team Esbjerg.

Adi Vasile, după Esbjerg – CSM București 32-28

”Am rămas cu un gust amar după joc, dar într-un fel putea să fie și mai rău. Sunt mândru de fete, au luptat contra unei echipe foarte bune. Știam că ne așteaptă un meci foarte dificil.

A fost un meci foarte dur din punct de vedere fizic, foarte intens. Avem acum un dezavantaj de patru goluri. Cred că ambele echipe pot face mai mult, pentru că au multă calitate, dar eu cred în șansa noastră pentru meciul de acasă de săptămâna viitoare”, a spus Vasile, după eleșecul cu Esbjerg.

CSM Bucureşti s-a calificat direct în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti s-a calificat direct în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa A din competiţie. La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie. După meciul cu Team Esbjerg, Neagu a adunat 112 (1.022 goluri în total).

Vicecampioana en-titre are în palmares trei medalii în Liga Campionilor – aur la ediția din 2016 și bronz la cele din 2017 şi 2018.

Tot duminică a evoluat şi campioana Rapid Bucureşti în turul sferturilor de finală ale competiţiei, fiind învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Vipers, scor 31-25. Returul va avea loc în 6 mai, în Norvegia.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

În celelalte două partide tur din sferturi: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

22:46 Alex Mitriţă, hat-trick fabulos prin care îi forţează mâna lui Edi Iordănescu! Prima reacţie după ce l-a „distrus” pe Gică Hagi 22:29 Probleme pentru FC Porto! Sediul clubului a fost percheziţionat! 13 persoane sunt puse sub acuzare 22:10 Şefii lui Dinamo „aruncă” cu bani înaintea barajului cu Csikszereda! Primă uriaşă promisă pentru salvarea de la retrogradare 22:09 Louis Munteanu, „coşmarul” Universităţii Craiova! Cifre incredibile ale atacantului de 21 de ani împotriva oltenilor 22:05 Farul – Universitatea Craiova 3-3. Mitriţă, eroul oltenilor! Hat-trick cu care oltenii au revenit de la 0-3. Dezastru pentru Hagi 21:37 Faza serii, după ce Universitatea Craiova l-a omagiat pe Ion Oblemenco. Ce s-a întâmplat cu un tricou cu chipul legendei 21:24 NEWS ALERTDan Şucu a bătut palma cu noul antrenor al Rapidului! Când va fi făcut anunţul oficial. Lovitură de proporţii dată de giuleşteni 20:45 FotoFosta iubită a „Prinţului” Cristea a ieşit la plajă şi i-a înnebunit pe italieni: „Incredibil de frumoasă!” 20:17 Veste uriaşă pentru Simona Halep! Anunţul primit cu două luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris 19:57 PAOK – Panathinaikos LIVE VIDEO (miercuri, 20:00, AntenaPLAY). Răzvan Lucescu continuă războiul pentru titlul din Grecia Vezi toate știrile