CSM Bucureşti – Rapid 27-26. Cristina Neagu a dat recital în derby-ul din Sala Polivalentă! „Tigroaicele”, victorie uriaşă!

De Sebastian Cristian
Publicat: 30.01.2023, 18:55
Actualizat: 30.01.2024, 18:31

CSM Bucureşti - Rapid 27-26

Cristina Georgiana Neagu in meciul de handbal feminin dintre Rapid Bucuresti si CSM Bucuresti, contand pentru Liga Florilor, desfasurat in Sala Rapid din Bucuresti, duminica 28 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CSM Bucureşti – Rapid 27-26. Cristina Neagu şi coechipierele ei au dat lovitura şi au câştigat derby-ul din Liga Florilor. Au făcut un pas uriaş în cursa spre titlu!

Liderul clasamentului Ligii Naţionale, CSM Bucureşti, a învins, campioana en-titre Rapid Bucureşti şi s-a distanţat la 9 puncte în lupta pentru titlu. CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 27-26 (13-13), în faţa unor tribune arhipline din Sala Polivalentă, biletele pentru confruntarea cu Rapid Bucureşti fiind vândute în totalitate de câteva zile.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 7 goluri, Dembele 5, pentru CSM Bucureşti, respectiv Kanor şi Badea, cu câte 5 reuşite, pentru Rapid Bucureşti. În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 31-31.

În urma rezultatului de luni, vicecampioana CSM Bucureşti se distanţează pe primul loc, cu 40 de puncte, iar Rapid Bucureşti, cu 31, coboară pe locul 4. Pe locul 2 se află Gloria Bistriţa (34), iar pe 3 este SCM Rm. Vâlcea (32). Meciul CSM – Rapid a fost ultimul din etapa a XIV-a, prima a returului Ligii Naţionale.

Rezultatele complete ale rundei sunt: CSM Slatina – Gloria Buzău 17-23, Gloria Bistriţa – HC Zalău 32-25, Dacia Mioveni – CSM Tg. Jiu 23-27, Minaur Baia Mare – SCM Craiova 36-25, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 25-15, CSM Galaţi – SCM Rm. Vâlcea 22-26, CSM Bucureşti – Rapid Bucureşti 27-26. Etapa a XV-a programează partide între 5-8 februarie.

CSM București – Rapid 27-26! Duel de „5 stele” în Liga Florilor

Update: CSM Bucureşti – Rapid 27-26! Final de meci. CSM a reuşit să se impună la limită, după ce rapidistele au ratat incredibil ultimul atac.

Update: CSM Bucureşti – Rapid 27-26! Gol superb reuşit de Ostase. Rapid s-a apropiat la un singur gol, cu un minut înainte de final.

Update: CSM Bucureşti – Rapid 26-23! CSM îşi menţine avansul de trei puncte, cu 4 minute înainte de final.

Update: CSM Bucureşti – Rapid 25-22! Cristina Neagu le-a dus pe tigroaice la trei goluri avans, cu 6 minute înainte de final!

Update pauză: CSM București – Rapid 13-13! Cele două echipe se află la egalitate după primele 30 de minute.

Update min 20: CSM București – Rapid 8-7! Meciul este unul foarte echilibrat, așa cum era de așteptat.

Rapid București este campioana en-titre, însă CSM București este lider actualul sezon, cu 37 de puncte. De altfel, „tigroaicele” sunt neînvinse în Liga Florilor. Singurul semi-eșec a venit chiar în meciul tur cu Rapid, atunci când duelul s-a terminat la egalitate, scor 31-31.

„Returul Ligii Florilor MOL începe acasă, în Sala Polivalentă, contra Handbal Rapid București, într-un meci de totul sau nimic!

Fetele au nevoie, ca de fiecare dată, de toată energia fanilor, fie că sunteți în tribună sau în fața televizorului”, a postat CSM București pe pagina oficială de Facebook a clubului.

Cristina Neagu e uriaşă! A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor. CSM Bucureşti a învins Bietingheim cu 27-25

Cristina Neagu e uriaşă! A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor. CSM Bucureşti a învins duminică, în deplasare, formaţia SG Bietigheim, scor 27-25 (15-12), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 goluri marcate în competiţie. CSM este lider în grupă şi calificată în sferturile de finală.

Cristina Neagu conbtinuă să scrie istorie în handbalul mondială. După ce a devenit sportivul cu cele mai multe goluri marcate la un Campionatul European de handbal, Neagu a scris istorie şi în Liga Campionilor. A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor.

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Aune 6 goluri, Neagu 5, Zaadi 4, iar de la gazde s-a remarcat Naidzinavicius 5. În minutul 17, Arntzen a fost eliminată direct cu cartonaş roşu, după o intervenţie gravă, dar involuntară, în apărare, la o adversară.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 21 puncte, cu un bilanţ de zece victorii, o remiză şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi. În etapa a XII-a s-au mai jucat partidele dintre Odense – Vipers 24-34, Brest – FTC Budapesta 24-21 şi Krim Ljubljana – DHK Banik Most 42-31.

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa