CSM Bucureşti – Team Esbjerg 25-26. „Tigroaicele”, eşec incredibil în sferturile Ligii Campionilor. Final nebun de meci şi eroare inexplicabilă!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 1.05.2022, 19:02

Cristina Neagu, criză de nervi după CSM Bucureşti - Esjberg 31-33

Profimediaimages

CSM Bucureşti a fost învinsă incredibil, pe teren propriu, de danezele de la Team Esbjerg, scor 26-25, în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Româncele au avut o şansă uriaşă de a se impune în Sala Polivalentă, dar au făcut o eroare inexplicabilă.

„Tigroaicele” au fost conduse cu 7-3 şi 10-5 în prima repriză, dar au reuşit să reducă din diferenţă până la pauză. După primele 30 de minute scorul era 12-9 în favoarea lui Esbjerg.

CSM Bucureşti – Team Esbjerg 25-26. Gol uluitor primit de românce, la ultima fază

Campioana României a avut o revenire senzaţională în repriza secundă, cu ajutorul Cristinei Neagu. Starul lui CSM a înscris golul cu care echipa antrenată de Adi Vasile a restabilit egalitatea, 24-24, cu două minute înainte de final.

Bucureştencele au avut o şansă uriaşă să câştige partida, mai ales după ce Frafjord a fost eliminată 2 minute. Cu 14 secunde înainte de final, mingea a ajuns în posesia lui CSM. Totuşi, Amorim a văzut poarta goală şi a încercat o aruncare de la mare distanţă. Din păcate, portarul lui Esbjerg a revenit la timp între buturi şi a prins cu uşurinţă. Eroarea făcută de handbalista din Brazilia a fost inexplicabilă.

La ultimul atac, danezele au reuşit să profite de o eroare în defensiva CSM-ului. Ingstad a marcat şi a stabilit rezulatul final, 26-25 pentru Esbjerg.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Cristina Neagu (9) pentru CSM, respectiv Kristine Breistol (7) pentru formaţia daneză. Meciul retur va avea loc în 8 mai, pe terenul Team Esbjerg.

CSM Bucureşti continuă să spere la Final Four

Câştigătoarea din dubla manşă obţine calificarea la Turneul Final Four de la Budapesta, acolo unde s-a calificat deja Metz Handball, în urma anulării disputei cu formaţia rusă Rostov-Don, care a fost exclusă din competiţie în urma conflictului armat din Ucraina.

În faza grupelor, CSM Bucureşti a încheiat pe locul 5, dar nu a mai disputat meciuri în play-off, adversara din Rusia, ŢSKA Moscova, fiind eliminată din competiţie, la fel ca în cazul celor de la Rostov-Don, astfel că joacă direct în sferturile de finală.

Primul meci din sferturi s-a jucat sâmbătă, între Brest – Gyor, scor 21-21, iar în cealaltă dispută se confruntă Krim Ljubljana – Vipers. Returul din ambele serii va avea loc în 7 mai.

Turneul Final Four de la Budapesta va avea loc în 4-5 iunie, cu semifinalele programate în prima zi, anunţă news.ro.

CSM Bucureşti s-a calificat de trei ori la Turneul F4, iar prima dată a şi câştigat trofeul (2016), performanţă urmată de două medalii de bronz (2017 şi 2018). Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.

• PAOK Salonic - Olympiacos, 12 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
    23:44
    PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!