Dinamo, eliminată surprinzător din sferturile Cupei României! CSM Constanţa s-a impus în faţa „dulăilor” lui Xavi Pascual

De Viviana Moraru
Publicat: 12.04.2023, 19:26

Dinamo, eliminată surprinzător din sferturile Cupei României

Dinamo, eliminată surprinzător din sferturile Cupei României

Jucătorii de la Dinamo, în timpul unui meci/ Hepta

Dinamo a fost eliminată surprinzător din sferturile Cupei României la handbal masculin. „Dulăii” lui Xavi Pascual au fost învinşi de CSM Constanţa, scor 34-32 (16-14).

Reclamă

Dinamo, deja campioană în 2023, deţinea şi trofeul Cupa României de anul trecut.

Reclamă

Dinamo, eliminată surprinzător din sferturile Cupei României

Dinamo a pierdut pe ”mâna” antrenorului său, Xavi Pascual, care conduce şi naţionala României, şi care s-a încăpăţânat aproape tot meciul să atace cu şapte jucători, fără a mai avea portar.

Tactica a fost falimentară, pentru că dinamoviştii au pierdut numeroase mingi în atac, iar CSM Constanţa a marcat lejer de foarte multe ori de la mare distanţă în poarta goală, în uralele propriilor fani

A fost prima înfrângere a campioanei în acest sezon, în competiţiile interne, dar una care o costă un trofeu, Cupa României, prevăzut în obiectivele sezonului 2022-2023, anunţă news.ro.

În celelalte partide de miercuri, Minaur Baia Mare – HC Buzău 37-27 şi Universitatea Craiova – CSU Suceava 27-44. Astfel, în semifinale s-au calificat echipele CSM Constanţa, Minaur Baia Mare şi CSU Suceava.

Ultima dispută din sferturi va avea loc joi, între Potaissa Turda – CSM Bucureşti. Meciurile din cadrul Turneului Final Four vor avea loc în 13-14 mai.

Dinamo este deja campioană în Liga Zimbrilor! „Dulăii” au cucerit al şaptelea titlu la rând şi al 19-lea din istorie

Dinamo a primit trofeul de campioană în Liga Zimbrilor. „Dulăii” au cucerit cel de-al şaptelea titlul la rând, şi totodată al 19-lea din istorie. Sărbătoarea câştigării unui nou titlu a început imediat după victoria cu Vaslui, scor 39-29.

Dinamo a avut un nou sezon de vis în Liga Zimbrilor. Cu Xavi Pascual pe bancă, „dulăii” nu au suferit nicio înfrângere, în cele 22 de meciuri disputate până în prezent.

Dinamo a sărbătorit un nou titlu de campioană, după victoria cu Vaslui. Alb-roşii au devenit matematic campioni, cu o etapă înainte de final, având un avans de 9 puncte faţă de ocupanta locului secund, Constanţa, şi 11 faţă de Minaur Baia Mare, echipa care completează podiumul Ligii Zimbrilor.

„Dulăii” au disputat meciul cu Vaslui în Sala Dinamo, pe care fanii au umplut-o până la refuz. Ministrul de interne, Lucian Bode, şi Alexandru Rafila, ministrul sănătăţii, au fost surprinşi în tribune, alături de Marius Niculae, fostul atacant al grupării din Ştefan cel Mare.

Dinamo a devenit campioană după un parcurs perfect în acest sezon din Liga Zimbrilor. „Dulăii” au înregistrat victorii pe linie, cu Xavi Pascual pe bancă.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
11:02

EXCLUSIVGabriela Ruse, replică fermă pentru Horia Tecău: „Am impresia că nu a fost jucător şi nu înţelege situaţia”

10:36

EXCLUSIVCătălin Chirilă, cu gândul la JO 2028: „Îmi doresc foarte mult aurul olimpic”. Şi-a schimbat din nou antrenorul

10:32

Mihai Stoica l-a taxat pe Mihai Popescu, după eliminarea din meciul cu CFR Cluj. Ce a spus despre derby-ul cu Rapid

10:06

„Nu ne gândeam să stăm aşa rău”. Cătălin Cîrjan, la pământ după ce Dinamo a fost învinsă de Universitatea Craiova

9:43

„Nu-mi lipseşte deloc tenisul”. Rafael Nadal, reacţie fermă după ce a fost premiat la Gala Premiilor Laureus

9:34

„Lui Mircea Lucescu îi place”. FRF vrea să-l naturalizeze pe Juri Cisotti. Singurele condiţii puse

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s 4 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s