Programul României de la Campionatul European de handbal! Când va avea loc meciul de debut al „tricolorelor”

De Viviana Moraru
Publicat: 24.04.2024, 18:36

Programul României de la Campionatul European de handbal

Jucătoarele României de handbal, în timpul unui meci/ Profimedia

A fost publicat programul României de la Campionatul European de handbal. „Tricolorele” vor debuta împotriva Cehiei la turneul final, meciul urmând să se dispute pe 29 noiembrie.

România a fost repartizată în Grupa B de la Campionatul European, competiţie care se desfăşoară în perioada 28 noiembrie – 15 decembrie, în Ungaria, Austria şi Elveţia.

Programul tricolorelor în grupa B este: România – Cehia (29 noiembrie, ora 19.00), Muntenegru – România (1 decembrie, 19.00) şi Serbia – România (3 decembrie, 19.00).

În celelalte grupe ale turneului final evoluează: A – Suedia, Ungaria, Turcia, Macedonia de Nord; C – Franţa, Spania, Portugalia, Polonia; D – Danemarca, Elveţia, Insulele Feroe, Croaţia; E – Norvegia, Austria, Slovacia, Slovenia; F – Olanda, Germania, Ucraina, Islanda.

Tricolorele s-au calificat neînvinse la turneul final, iar în grupa 1 preliminară au obţinut rezultatele: 48-18 şi 37-16 cu Bosnia Herţegovina, 32-20 şi 31-24 cu Grecia, 26-24 şi 25-23 cu Croaţia. Tricolorele au încheiat neînvinse, cu 12 puncte, notează news.ro.

Ediţia din 2024 a Campionatului European va fi prima cu 24 de echipe la start şi va fi găzduită de Austria, Ungaria şi Elveţia, între 28 noiembrie – 15 decembrie. Meciurile vor fi găzduite în grupele preliminare de Debrecen (grupele A şi B), Basel (C şi D) şi Innsbruck (E şi F), în grupele principale de Debrecen şi Viena, capitala Austriei urmând a găzdui şi fazele finale.

Primele două clasate în fiecare grupă preliminară se vor califica în grupele principale.

La ultimele două ediţii ale Campionatului European, România s-a clasat pe locul 12, după ce în 2018 era pe locul 4. Cea mai bună performanţă a tricolorelor este medalia de bronz din 2010.

Va fi primul Campionat European fără Cristina Neagu în lot, golgeter all-time al competiţiei (303 goluri), handbalista luând decizia să-şi încheie cariera la reprezentativă după CM2023.

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României! Aceasta a fost al 7- lea trofeu din palmaresul echipei Cristinei Neagu.

Campioana CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa a încheiat cu medalia de bronz, după patru reprize de prelungiri cu Rapid Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Ostergaard 9 goluri, Zaadi 6, pentru CSM, respectiv Quintino 6, Gonzalez 6, pentru Dunărea, scrie news.ro.

Tot duminică, în finala mică, vicecampioana Rapid Bucureşti a fost învinsă de Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 39-36 (15-12, 29-29), pentru medalia de bronz. În semifinale, CSM Bucureşti a trecut de Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), iar Dunărea Brăila a eliminat Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 36-35 (18-16, 31-31).

• Aris - PAOK, finala campionatului Greciei, 19 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e live în AntenaPLAY, în perioada 17-19 mai
  • Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

20:36 VideoUn cuplu de români este pentru a treia oară la Imola! Alexandra ţine cu Verstappen, Victor cu Hamilton! Reportaj EXCLUSIV 19:49 Marius Şumudică a spus care este adevărata Steaua pentru el! Ironii pentru echipa lui Gigi Becali: „M-au egalat la titluri” 19:39 Danemarca – Elveția, Letonia – Suedia (13:20) și Canada – Finlanda (17:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Spectacol la CM de hochei 19:20 VIDEOSesiunea de antrenamente la Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024 a fost în AntenaPLAY. Programul complet 19:14 FotoBruneta asaltată de milionari a dezvăluit cum încearcă bărbaţii însuraţi să o agaţe: „Întotdeauna găsesc o cale” 19:04 Massimiliano Allegri a fost dat afară de Juventus! Motivul uluitor din spatele demiterii. Italienii au făcut anunțul oficial 18:48 VIDEOAndrea Compagno, hattrick fabulos în China! Are cifre impresonante după doar 8 meciuri la Tianjin Tiger 18:38 Arne Slot a confirmat că îi ia locul lui Jurgen Klopp: „Voi fi noul antrenor al lui Liverpool în sezonul viitor!” 18:35 „Tricolorul” care şi-a asigurat deja prezenţa în lotul României pentru EURO 2024: „Oamenii din club au fost informaţi” 18:30 VIDEOA doua sesiune de antrenamente a Marelui Premiu de la Imola a fost în AntenaPLAY. Cursa e pe Antena 1, duminică, de la ora 16:00 Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta