Vipers – Ferencvaros va fi finala Ligii Campionilor! Dispute dramatice în Final Four

De Bogdan Stănescu
Publicat: 3.06.2023, 20:45

Vipers - Ferencvaros va fi finala Ligii Campionilor!

Jucătoarele lui Vipers se bucură după calificarea în finala Ligii Campionilor / Profimedia Images

Vipers – Ferencvaros va fi finala Ligii Campionilor! Gyor – Vipers s-a încheiat 35-37, în timp ce Ferencvaros – Esjberg s-a încheiat 30-29.

Formaţia norvegiană s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala Ligii Campionilor. De partea cealaltă, Ferencvaros dispută pentru prima oară finala Ligii Campionilor în formatul Final Four. Vipers a câştigat trofeul în ultimele două sezoane de Liga Campionilor.

Vipers – Ferencvaros va fi finala Ligii Campionilor!

La pauză scorul a fost 18-23 şi părea că norvegiencele nu vor avea emoţii pentru calificarea în finală.

Finalul partidei a fost unul dramatic. În minutul 29 al celei de a doua reprize Vipers mai avea doar un gol avans.

Anna Viahireva a marcat golul calificării la ultima fază.

Ferencvaros – Esjberg 30-29. Calificare decisă în ultima secundă

Vipers va juca în finala Ligii Campionilor cu Ferencvaros. Echipa maghiară s-a calificat în finală cu un gol marcat în ultima secundă de Bolk.

În sferturile de finală, Ferencvaros a obţinut o victorie incredibilă contra echipei Metz.

Ferencvaros a fost învinsă cu 32-26 în tur, dar a reuşit să întoarcă uluitor soarta calificării în retur. Echipa maghiară a câştigat cu 33-26 şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor.

Calificarea în Final Four este un premiu pe care îl merităm pentru că am muncit din greu şi am dat totul de fiecare dată. Am vrut să obţinem această calificare, să jucăm în Final Four şi iată-ne aici, în sfârşit”, a declarat Gabor Elek, antrenorul lui Ferencvaros pentru EHF.

Cristina Neagu, criză de nervi după CSM Bucureşti – Esbjerg 31-33: „A fost furt pe faţă! Este a doua mare hoţie pe care o trăiesc!”

Cristina Neagu a făcut o adevărată criză de nervi după CSM Bucureşti – Esbjerg 31-33. Neagu a lansat un atac fără precedent la adresa arbitrilor.

Neagu a fost extrem de nervoasă după eliminarea echipei sale în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Normal că suntem supărate şi dezamăgite pentru că am simţit că putem să ne calificăm. E greu să joci 7 contra 9 timp de 60 de minute şi, în special, în repriza a doua a fost furt pe faţă. Să spună toată lumea că suntem români şi că dăm în arbitraj. Să spună fiecare ce vrea, eu spun ce am simţit şi cred că şi cei 5.000 de oameni au simţit. În repriza a doua s-a tras pe faţă cu echipa din Danemarca.

Nu spun că nu e o echipă bună, e o echipă foarte bună. Arbitrajul a fost într-o singură direcţie. Am încercat să stau de vorbă cu arbitrii, efectiv nu mă băgau în seamă. Nu poţi să te lupţi cu sistemul, este a doua mare hoţie pe care o trăiesc după Campionatul European împotriva Muntenegrului. Cred că este o victorie nemeritată şi o calificare nemeritată a echipei din Danemarca. Să dai cartonaş roşu unei jucătoare care ridică braţele şi lasă adversara să arunce la poartă, este de neconceput. E clar suntem prea mici. Să trăieşti aceste lucruri pe teren propriu este de nedescris. M-am săturat ca alţii să decidă pe munca mea, să te fure pe faţă şi să te simţi ca un rahat după meci. Dacă am fi jucat 3 săptămâni, era la fel. Aşa mă simt eu aşa. Le-am spus că ei sunt jucătorii meciului, nu jucătoarea de la Esjberg. Nici nu mă băgau în seamă, cărţile erau făcute de la început”, a spus Cristina Neagu la finalul partidei cu Esbjerg.

22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! 21:04 Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma! 21:00 VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj 20:51 Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România 20:32 FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români! 20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev Vezi toate știrile