Închide meniul

Raliul Maramureșului. Tempestini se întoarce pe traseul unde tatăl său câștiga acum 16 ani

Florian Ceafalău Publicat: 27 mai 2021, 10:15 / Actualizat: 27 mai 2021, 14:26

Raliul Maramureșului. Tempestini se întoarce pe traseul unde tatăl său câștiga acum 16 ani

Tempestini se întoarce. Pregătit pentru o victorie la Raliul Maramureșului

Cvintuplul campion național absolut de raliuri Simone Tempestini va lua startul în acest weekend în Raliul Maramureșului, competiție revenită în calendarul Campionatului Național de Raliuri după 14 ani de pauză. Pilotul în vârstă de 26 de ani este marele favorit să câștige pe traseul unde tatăl său câștiga acum 16 ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Un total de 75 de echipaje s-au înscris la etapa care va debuta vineri seară cu festivitatea de deschidere organizată în Piața Libertății din Baia Mare. Ultima ediție organizată în această zonă a fost în 2007, când victoria i-a revenit lui Bogdan Marișca, în prezent coleg cu Simone Tempestini la Napoca Rally Academy (NRA).

De altfel, NRA și-a împărțit ultimele trei victorii din Maramureș, de două ori Marișca și o dată Marco Tempestini în 2006. Pe atunci, Simone avea doar 12 ani și și-a urmărit tatăl de pe marginea traseului de concurs. “Pe atunci doar visam să devin pilot de raliuri. Acum îmi trăiesc visul și abia aștept să concurez în weekend. E o provocare să obținem o victorie în Maramureș”, a spus Tempestini.

Tempestini se întoarce: ”Aici am câștigat primul meu raliu”

“Aici am câștigat primul meu raliu. Îmi doresc să ducem mai departe tradiția și să câștigăm competiția la fel ca până acum. Unul dintre obiective este să ne impunem doar în raliu, ci și în competiția pentru echipe”, a declarat Marco Tempestini, în prezent manager al NRA.

Pe lângă Marișca, lider provizoriu al campionatului, Tempestini se va mai duela pentru primul loc cu vicecampionul Dan Gîrtofan, cu Sebastian Barbu, dar și turcul Ugur Soylu, campion național la Grupa N în țara sa natală și vicecampion național absolut.

Reclamă
Reclamă

La start va fi și cel mai tânăr echipaj din campionat, format din frații Norbert și Francesca Maior, cei care anul trecut au reușit marea surpriză, încheind pe locul 3 la general. Cei doi vor concura în Maramureș la bordul unui Citroen DS3 R3.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:08

EXCLUSIVGică Popescu a analizat primul 11 aliniat de Mircea Lucescu înainte de Austria – România

20:39

EXCLUSIV“Cât de greu v-a fost să alegeţi primul 11?” Răspunsul lui Mircea Lucescu înainte de Austria – România!

20:32

Coco Gauff, mesaj pentru Aryna Sabalenka, după finala de la Roland Garros! Liderul WTA a izbucnit în lacrimi

20:23

Mihai Stoica, mesaj dur pentru Florin Talpan! L-a atacat după decizia ÎCCJ, cu privire la palmaresul Stelei

20:21

VIDEOAustria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Echipele de start

20:15

Anunţul conducerii lui Rayo Vallecano despre transferul lui Andrei Raţiu: “Doar sume mari”

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale 6 Radu Drăguşin ar putea ajunge la Inter, sub comanda lui Cristi Chivu
Citește și