România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23! Performanţă uriaşă la competiţia din Turcia

De Alex Masgras
Publicat: 8.09.2024, 17:43

Echipajul 8+1, în timpul unei curse

România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23

Echipajul 8+1, în timpul unei curse / Facebook Federaţia Română de Canotaj

România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23. Viitorul arată bine pentru canotajul românesc, după competiţia organizată în Turcia.

La Europenele U23 de la Edirne, România s-a întors cu nouă medalii de aur. În total, ţara noastră a luat startul în 14 finale. În clasamentul pe medalii, România a încheiat competiţia pe primul loc. Turcia şi Polonia au completat podiumul, ambele cu câte şapte medalii, dar cu ţara gazdă în avantaj, având o medalie de aur în plus.

România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23 de la Edirne, Turcia, şi s-a clasat pe locul 1 pe naţiuni. Au participat echipaje din 26 de ţări, notează news.ro.

11 echipaje echipaje româneşti din 14 s-au calificat în finalale probelor la care au luat startul, iar 9 dintre ele au câştigat medalii de aur:

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

22:10

LIVE SCOREPortugalia – Scoţia şi Elveţia – Spania se joacă ACUM. Meciuri tari în Nations League. Cristiano Ronaldo e rezervă

21:15

Atacantul de 5 milioane de euro va semna cu Rapid, deşi a fost prezentat de o altă echipă. Lovitura dată de Şumudică

21:13

Dramatism total în Gibraltar – Liechtenstein. Răsturnări de situaţie şi gol marcat în minutul 90+14 din penalty

21:10

UPDATE„Dina” Grameni a fost prezentat oficial de Rapid! A semnat un contract valabil pe 3 ani

20:54

LIVE SCOREFinala masculină de la US Open 2024, Jannik Sinner – Taylor Fritz e ACUM. Italianul a câştigat primul set

20:39

Mihai Stoichiţă, verdict despre evoluţia lui Mitriţă din Kosovo: „S-a gândit doar să dea gol! Individualist!”

1 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 2 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedeteis 3 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas 4 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 5 FotoLarisa Iordache este însărcinată! Primul mesaj al fostei gimnaste, care aşteaptă un copil cu Cristian Chiriţăs 6 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!”s

Zodii care au cel mai mare curaj pe data de 9 septembrie 2024. Nativii ce vor lăsa teama deoparte

Bucuria revine pentru trei zodii pe 9 septembrie 2024. E rândul lor să strălucească