România, învinsă de Canada, la Summer Tour

De Antena Sport
Publicat: 13.07.2024, 9:25

România, învinsă de Canada, la Summer Tour - Profimedia Images

România a fost învinsă de Canada, la Summer Tour, la Ottawa, cu 22-35. „Stejarii” încheie astfel turneul cu o victorie, 22-20, cu SUA şi o înfrângere, informează rugbyromania.ro.

Canada a început mai bine jocul disputat pe TD Place Stadium, punând presiune pe apărarea României şi după câteva minute de dominare, deschide scorul prin Peter Nelson care concretizează în puncte prima lovitură de pedeapsă a partidei, 3-0, minutul 3. Acesta dublează avantajul câteva minute mai târziu prin acelaşi procedeu şi Canada conduce cu 6-0 în minutul 10.

Stejarii dau replica imediat, mută jocul în 22-ul advers, pun presiune şi reuşesc primele puncte prin Alin Conache care transformă o penalitate, 6-3. Gazdele controlează mai mult jocul şi după o succesiune de pase în 22-ul nostru, Cooper Coats trimite un balon de urmărire pentru Nic Benn care plonjează în eseu, Nelson transformă pentru 13-3, minutul 26. Mai mult, România rămâne în 14 jucători după ce Jason Tomane este eliminat temporar pentru o obstrucţie.

Deşi in inferioritate numerică, Stejarii domină următoarele 10 minute şi după un mol de margine bine rulat, Vlad Neculau culcă balonul în terenul de ţintă, Conache transformă pentru 13-10. Imediat, chiar la următoarea fază a jocului, Canada reuşeşte să marcheze un eseu după un mol de margine, încercare anulată de arbitrul scoţian Hollie Davidson după consultarea cu arbitrul video. Chiar înainte de intrarea la vestiare, Canada are şansa de a mai pune trei puncte, însă balonul şutat din lovitura de pedeapsă nu prinde spaţiul buturilor, 13-10, scorul pauzei.

Partea secundă începe cu gazdele marcând un eseu, Lucas Rumball profitând de o neatenţie a apărării României, Nelson transformând pentru 20-10. Stejarii răspund repede cu un eseu, Buruiană îi pasează lui Yanis Horvat care face o cursă bună şi îi pasează la rându-i lui Alin Conache venit în suport, mijlocaşul la grămadă al României marcând eseu, pe care tot el l-a transformat, 20-17. România are şansa de a egala însă Conache trimite pe lângă butul stâng balonul şutat dintr-o lovitură de pedeapsă.

În minutul 61, România preia pentru prima dată conducerea după ce Tevita Manumua marchează un eseu. După mai multe puncte de fixare şi încercări de a marca eseu cu pachetul de înaintare, Conache deschide jocul pe treisferturi, balonul ajunge la Tomane apoi la Vaovasa care îi pasează lui Popoaia, acesta deschizând-l pe Tevita Manumua, 22-20 pentru România.

Gazdele răspund cu un nou eseu după un mol de margine, marcat de Andrew Quattrin, Nelson transformă pentru 27-22. România rămâne din nou în inferioritate numerică după ce Tevita Manumua este eliminat temporat pentru un placaj înalt.

Canada marchează un nou eseu, după ce Andrew Quattrin intercepţionează balonul aruncat în tuşă de Robert Irimescu, 32-22, la 5 metri de linia terenului nostru de ţintă. Gazdele închid meciul cu o lovitură de pedepsă, 35-22, adjudecându-şi victoria.

• Marele Premiu al Ungariei e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 iulie
  • Vezi premiera celui mai surprinzător sezon Insula Iubirii. Luni, Marți și Miercuri de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

10:29

„Face prea multe prostii!” Gigi Becali a mai scos un jucător din primul 11, după startul ratat din Liga 1: „O să încercăm cu el!”

10:00

Preşedintele Federaţiei columbiene de fotbal a fost arestat la Miami după finala Copa America 2024

9:49

FotoCine e iubita lui Lamine Yamal, noua senzaţie din fotbalul mondial. Tânăra este de o frumuseţe răpitoare

9:20

Echipele României, calificate în trei finale la Campionatele Europene de juniori la tenis de masă

9:12

VIDEOGestul făcut de Joselu în timp ce jucătorii Spaniei cereau ca Balonul de Aur să-i revină lui Rodri, la marea sărbătoare a Spaniei

8:50

Dorinel Munteanu, reacţie vehementă după scandalul uriaş din meciul cu Botoşani: „Am înjurat! Am avut o ieşire nervoasă!”

1 FotoDenis Drăguş, nuntă de poveste cu superba Vanessa. Florinel Coman a avut o apariţie de 5 steles 2 FotoNunta Anului la Domeniul Ştirbey | Cele mai frumoase momente cu Ianis Hagi şi Elena. Gică Hagi, declaraţiile seriis 3 FotoCât de frumoasă este Laura, iubita lui Jude Bellingham. Este mai mare cu 5 ani decât starul Anglieis 4 FotoSchimbare de loc pentru Bernadette Szocs în clasamentul WTT, după turneul de la Bangkok! Pe cât se află româncas 5 FotoNunta lui Ianis Hagi, în imagini! Cele mai frumoase momente de la cununia religioasăs 6 FotoCine e milionarul român care a refuzat să primească 5 milioane de euro în această vară: „Vrea să facă asta!”s

4 zodii care primesc ajutor din partea Universului pe 17 iulie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Zodii care se despart în ziua de 17 iulie 2024. Nativii care pun capăt unei povești de iubire