Bianca Ghelber, în finala probei de aruncare a ciocanului, la Campionatele Mondiale de la Budapesta

Dan Roșu Publicat: 24 august 2023, 9:09 / Actualizat: 8 decembrie 2023, 17:04

Bianca Ghelber, în finala probei de aruncare a ciocanului

Bianca Ghelber, la Campionatele Mondiale / Getty Images

Bianca Ghelber s-a calificat în finala probei de aruncare a ciocanului, la Campionatele Mondiale de la Budapesta, cu a cincea performanţă, 73.67 de metri. Finala este programată joi, de la ora 21:26.

Tot miercuri, Claudia Bobocea a fost a 26-a în serii la 800 metri, ratând calificarea în semifinale, în ciuda celei mai bune performanţe personale din carieră, 2 min 00 sec 54/100.

În calificări la săritura în lungime, Gabriel Bitan a ocupat locul 36, cu 7,32 metri.

Nu au prins finala nici Andreea Taloş şi Diana Ion la triplusalt. Taloş a fost a 15-a în calificări, cu 14,06 m (season best), iar Diana Ion s-a clasat pe 22, cu 13,66 m.

Alina Rotaru-Kottmann (CSA Steaua, antrenor Mihai Corucle) a cucerit, duminică seara, medalia de bronz la săritura în lungime. România nu mai luase o medalie la Campionatele Mondiale de atletism de 14 ani, din 2009, de la Berlin.

România participă cu 16 sportivi, nouă la feminin şi şapte la masculin, la Campionatele Mondiale de atletism de la Budapesta (19-29 august), competiţie pentru care Federaţia Română de Atletism a stabilit ca obiectiv calificarea în trei finale.

15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria 15:01 FCU Craiova – U Cluj LIVE SCORE (17:30). Oltenii continuă lupta pentru salvarea de la retrogradare 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner 12:58 „De ce să te schimbi, mă?” Marius Şumudică a fost criticat înaintea negocierilor cu Rapid: „Nu mi s-a părut ok” Vezi toate știrile