Mesajele cluburilor din Premier League, după moartea Reginei Elisabeta a II-a. Manchester City şi Manchester United, printre echipele care şi-au exprimat regretul

De Viviana Moraru
Publicat: 8.09.2022, 21:53

Regina Elisabeta a II-a, alături de un jucător de la Manchester City

Mesajeşe cluburilor din Premier League, după ce Regina Elisabeta a II-a a murit

Regina Elisabeta a II-a, alături de un jucător de la Manchester City/ Twitter Manchester City

Mesajele cluburilor din Premier League, după moartea Reginei Elisabeta a II-a. Manchester United, Chelsea şi Manchester City sunt printre cluburile care şi-au exprimat regretul pe reţelele de socializare, după decesul monarhului britanic.

Reclamă

Regina Elisabeta a II-a a decedat în seara de joi, la vârsta de 96 de ani. Vestea a cutremurat şi lumea fotbalului, cluburile din Anglia fiind puternic afectate.

Reclamă

Mesajele cluburilor din Premier League, după moartea Reginei Elisabeta a II-a

Manchester United şi-a exprimat regretul faţă de vestea venită de la Palatul Buckingham. Clubul de pe Old Trafford a postat o fotografie a Reginei, alături de un mesaj profund.

„Manchester United împărtășește tristețea întregii națiuni în urma anunțului de la Palatul Buckingham cu privire la moartea Alteței Sale Regale Regina Elisabeta a II-a”, a fost mesajul celor de la Manchester United.

Şi campioana din Premier League, Manchester City, a transmis imediat un mesaj, după aflarea veştii că Regina s-a stins din viaţă.

„Manchester City dorește să transmită sincere condoleanțe Familiei Regale în urma decesului Majestății Sale Regina Elisabeta a II-a. Dăruirea și slujirea Majestății Sale au fost exemplare și ne alăturăm țării noastre și Commonwealth-ului pentru a plânge pierderea ei”, au transmis cei de la Manchester City.

West Ham, adversara FCSB-ului din Conference League, Chelsea, Tottenham şi Newcastle au postat şi ele mesaje pe conturile oficiale, după decesul care a îndoliat întregul Regat.

Arsenal, cea care disputa partida cu Zurich din Europa League, la ora la care s-a anunţat că Regina Elisabeta a II-a a decedat, a ţinut un moment de reculegere la pauza începutul reprizei secunde.

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii a murit la 96 de ani

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii a murit la 96 de ani. Anunţul momentului a fost făcut de Palatul Buckingham. Vestea tragică a fost făcută cu numai câteva ore înaintea meciului West Ham – FCSB, din UEFA Conference League.

Regina s-a stins din viaţă la Castelul Balmoral din Scoția. Era sub supraveghere medicală permanentă. ”Regina a murit paşnic la Balmoral în această după-amiază. Regele şi regina consoartă vor rămâne la Balmoral în această seară şi se vor întoarce la Londra mâine”, se arată în anunţul oficial

Lewis Hamilton, cel care a fost făcut cavaler de Elisabeta a II-a la finalul anului 2020, postase un mesaj îngrijorător cu scurt timp înainte să fie făcut anunţul.

„Este, cu siguranță, îngrijorător. Ea a fost un lider atât de puternic pentru atât de mult timp și a dat dovată de atât de multă rezistentă. Știu că a fost întotdeauna o adevărată luptătoare, așa că gândurile mele sunt la ea și la familie. Rugăciunile mele sunt cu ei„, a transmis Hamilton.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:52

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

23:36

„E o presiune imensă!” De ce nu vorbeşte Alexandru Mitriţă despre titlu. A spus-o după meciul cu Dinamo

23:28

Armand Duplantis şi Simone Biles, sportivii anului la Premiile Laureus

23:23

Ionuţ Negoiţă, după ce a fost surprins alături de acţionarii lui Dinamo: „La anul, cu achiziţii, vom putea mai mult”

23:21

Ştefan Baiaram s-a dezlănţuit după victoria cu Dinamo: „Nu le-a dat nicio şansă” + Ce spune despre lupta la titlu

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 VIDEOAlex Mitriţă a semnat de faţă cu Mirel Rădoi! Imaginile care i-au surprins pe fanii Craioveis