Liderul cecen Ramzan Kadyrov, mesaj dur pentru luptătorul care a vrut să se lase de MMA după ce a făcut COVID

Florian Ceafalău Publicat: 4 martie 2021, 18:39

Comentarii
Liderul cecen Ramzan Kadyrov, mesaj dur pentru luptătorul care a vrut să se lase de MMA după ce a făcut COVID

Khamzat Chimaev

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ramzan Kadyrov și Khamzat Chimaev au un lucru în comun. Ambii sunt ceceni. Cei doi sunt pe poziții diferite, primul fiind liderul Republicii Cecene, considerat de mulți un dictator cu idei extremiste, iar al doilea este un luptător de a făcut senzație anul trecut în UFC, devenind un superstar în doar câteva săptămâni.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chimaev trece prin momente grele, acesta fiind afectat de COVID în noiembrie anul trecut, iar de atunci încearcă din greu să câștige lupta cu această maladie. Cecenul care este stabilit în Suedia, nu și-a revenit nici la 2 luni după ce a fost infectat cu COVID, trecând prin momente dificile atunci când a vrut să se antreneze, ajungând la spital după ce i s-a făcut rău.

Transportat de urgență în SUA

Fiind un luptător important pentru UFC, Chimaev a fost transportat de urgență în Las Vegas, acolo unde președintele Dana White s-a asigurat că primește cel mai bun tratament de care poate avea parte în SUA. Lucrurile se pare că iau însă o întorsătură dramatică.

Liderul cecen Ramzan Kadyrov a declarat că l-a sunat personal pe Chimaev să stea de vorbă cu el, după ce acesta a anunțat, într-un post pe pagina sa de Instagram, că se retrage din MMA din cauza complicațiilor apărute după COVID. Discuția se pare că a fost sub formă de ordine, și nu una prietenească.

Chimaev, ”rugat” să își continue cariera

Ramzan Kadyrov a dezvăluit pentru presă ce a vorbit cu Chimaev:

Reclamă
Reclamă

”Prieteni, după cum știți cu toții, am aflat și eu că Khamzat Chimaev și-a anunțat retragerea. Nu mi-a venit să cred așa că l-am sunat personal. I-am spus că speranțele cecenilor stau în el, și că inspiră toți copiii din această țară, având milioane de fani în toată Rusia. 

În timpul conversației, Chimaev și-a dat seama cât de importantă e cariera sa pentru poporul cecen, și a promis că se va întoarce curând în cușcă. Mai mult, va veni în Cecenia pentru a se vindeca, va face pregătirea aici și va lupta iar. Asta înseamnă că nu s-a retras. Chiar dacă el a scris că s-a retras, spiritul cecen nu îl lasă să facă asta”, a fost o parte din mesajul transmis de Ramzan Kadyrov.

Cu alte cuvinte, Chimaev nu are voie să se retragă. Are luptătorul curajul să nu își asculte liderul, chiar dacă trăiește de ani buni în Suedia? Puțin probabil. Vrea, nu vrea, acum trebuie să lupte iar, ”pentru poporul cecen”. 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:26

Dinamo, ironizată de suporteri la derby-ul cu Univ. Craiova. Bannerul afișat: „Ce vreți să mai ștergeți?”

21:25

LIVE TEXTDinamo – Universitatea Craiova 2-0. Campioana României este în genunchi! Oltenii joacă în 10 oameni

21:19

Gafă monumentală în Dinamo – Universitatea Craiova! Debutantul oltenilor le-a făcut cadou un gol „câinilor”

21:00

Cine e Alexandru Goncear, puștiul crescut de Gică Hagi care a marcat un gol de la 60 de metri. Marele său vis

20:57

Real Madrid a dat undă verde transferului: fotbalistul ajunge în Premier League

20:55

Alberto Soro a marcat primul gol al sezonului pentru Dinamo! Gestul făcut după ce a deschis scorul cu oltenii

1 FotoSuperba prezentatoare TV se iubeşte cu un bărbat de 85 de ani. Ce avere are greul din fotbal 2 Italia şi-a ales noul selecţioner, după refuzul lui Pep Guardiola. Anunţ de ultim moment 3 Mihai Stoica a făcut anunțul în privința lui Ștefan Târnovanu, după gafele uriașe din FCSB – Auda 2-3: „Îmi e frică” 4 Ce lovitură! Un nou club din Liga 1 a primit interdicție la transferuri 5 O nouă plecare de la FCSB. Jucătorul şi-a dat acordul şi semnează cu noua echipă: „O chestiune de timp” 6 O nouă regulă din fotbal s-a aplicat în Liga 1! „Și noi trebuie să fim mai atenți, dar și arbitrii”
Citește și