Închide meniul

VIDEO | Miocic vs Ngannou, KO spectaculos pentru noul campion! A ajuns milionar după ce acum 10 ani trăia pe străzile din Paris

Florian Ceafalău Publicat: 28 martie 2021, 10:16

Comentarii
VIDEO | Miocic vs Ngannou, KO spectaculos pentru noul campion! A ajuns milionar după ce acum 10 ani trăia pe străzile din Paris

Ngannou vs Miocic

Ngannou l-a făcut KO pe Miocic și a devenit noul campion al categoriei grea din UFC. Cei doi luptaseră și în 2018, atunci când americano-croatul a câștigat la decizie, după 5 runde. De data aceasta, lucrurile au fost total diferite, Ngannou dominând total meciul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Noul campion a arătat total diferit de modul în care îl știu fanii. Acesta are obiceiul de a se năpusti asupra adversarilor imediat după startul meciului, acest lucru aducându-i ultimele 4 victorii în mai puțin de 3 minute, adunat! Ngannou a fost foarte calculat și a folosit mai multe tehnici decât de obicei, lovind cu piciorul și reușind să blocheze tentativele lui Miocic de a duce meciul la sol.

O poveste fascinantă! Ngannou a fost refugiat

Africanul s-a născut un Camerun, într-o familie săracă ce muncea la o carieră de nisip pentru a putea trăi de pe o zi pe alta. Francis avea însă visuri mărețe, așa că a plecat pe o barcă spre Europa, acolo unde a trăit ca refugiat. Acesta a stat inclusiv la închisoare, după ce a trecut granița ilegal în Spania.

Ngannou nu avea ce să mănânce și nici unde să locuiască pe străzile din Paris, acolo unde a ajuns în cele din urmă. În urmă cu 8 ani, acesta a primit oferta de a se antrena la o sală de MMA. Francis boxase puțin în tinerețe, în Camerun, dar nu știa ce înseamnă MMA, un stil unde poți lovi cu orice parte a corpului, mai puțin capul, și unde trebuie să lupți inclusiv dacă meciul ajunge la sol.

După doar câteva meciuri în MMA, Ngannou a fost semnat de UFC. Aceștia au observat potențialul uriaș pe care îl are Francis, cel care posedă un fizic absolut uluitor! Ascensiunea lui Ngannou a fost una rapidă. Acesta a povestit că după primele 3 meciuri în UFC a reușit să strângă 50.000 de dolari, bani cu care a cumpărat familiei o mașină de transportat nisip, cu care familia a început să trăiască mai bine.

Reclamă
Reclamă

La mai puțin de 6 ani de la prima victoria în UFC, Ngannou a devenit campionul promoției și milionar în dolari. Acesta a strâns până acum, doar din banii de burse, aproape 3 milioane de dolari, o sumă ce părea astronomică și imposibilă acum 10 ani, când Francis trăia pe străzile din Paris.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:45
VIDEOPorto și Sporting, victorii clare în debutul etapei a 24-a din Liga Portugal. Luptă „încinsă” pentru titlu
0:19
Patru echipe pe două locuri de play-off. Toate calculele în lupta infernală pentru Top 6
23:27 27 feb.
„Mizerii”. Președintele de la Oțelul, răbufnire în direct după eșecul categoric cu U Cluj: „Eram echipa care juca pentru FCSB”
23:19 27 feb.
Conducerea Botoşaniului vorbeşte despre demiterea lui Grozavu şi oprirea finanţării după ratarea play-off-ului!
23:14 27 feb.
„Bem o bere”. Alexandru Chipciu, savuros după ce U Cluj s-a calificat în play-off: „Nu mai fac party, sunt cam bătrân”
22:51 27 feb.
Mesajul pe care l-a transmis Cristiano Bergodi jucătorilor săi, după ce U Cluj s-a calificat în play-off!
1 Reacţia “U” Cluj după ce CCA a delegat la meciul cu Oțelul o rudă a unui oficial de la FCSB 2 Un nou blat în fotbalul românesc, dezvăluit de Sabin Ilie: “Multă lume implicată. Schimbau mii de euro” 3 Cum mai poate prinde FCSB play-off-ul, după ce U Cluj a învins-o pe Oțelul. Șanse tot mai mici pentru campioană 4 Ce salariu avea Gabi Matei în Liga a 3-a. Fotbalistul pe care Gigi Becali a dat 600.000 de euro juca acum pe nimic 5 De Rossi, despre Cristi Chivu după eliminarea din Ligă: “Acum pare un fraier” 6 Cum a luat naștere rețeaua de blaturi de la Păulești? Detalii din anchetă: “Gabi Matei, de acord de la început”
Citește și