CM 2022 | Arbitraj inexplicabil în Belgia – Canada! Ofsaid după o pasă direct de la adversar. Centralul din Zambia, încurcat de tușier

Publicat: 23.11.2022, 22:02

Colaj din meciul Belgia - Canada, de la Campionatul Mondial din 2022

Arbitraj inexplicabil în Belgia - Canada

Colaj din meciul Belgia - Canada, de la Campionatul Mondial din 2022 / Profimedia

Arbitraj inexplicabil în meciul Belgia – Canada, din grupa F de la Campionatul Mondial din Qatar 2022. Brigada condusă de arbitrul zambian Janny Sikazwe a luat decizii controversate în prima repriză.

Cea mai controversată fază s-a petrecut în minutul 13. Eden Hazard a dat o pasă în propriul careu direct la un jucător canadian, Tajon Buchanan, care a fost călcat de Jan Vertonghen.

CM 2022 | Arbitraj inexplicabil în Belgia – Canada

Doar că în loc să se dicteze penalty pentru Canada, tușierul a ridicat fanionul la poziția lui Buchanan. Regulamentul spune însă că un jucător nu poate fi semnalizat în ofsaid atunci când primește mingea de la un adversar.

Canadienii au protestat, crezând că vor primi penalty. VAR-ul nu a mai intervenit să corecteze decizia inițială. Tușierul care a ridicat fanionul este Arsenio Maringule (Mozambic), în timp ce la cealaltă linie se află Jerson dos Santos (Angola).

Un alt moment controversat s-a petrecut în minutul 38, când Richie Laryea a căzut în careul Belgiei după un contact cu Axel Witsel. Deși reluările arată clar că jucătorul canadian a fost împiedicat de mijlocașul belgian, nu s-a dictat nici de această dată lovitură de la 11 metri.

Canada a beneficiat totuși de un penalty în minutul 10, după un henț în careu al lui Yannick Carrasco, dar Thibaut Courtois a apărat execuția lui Alphonso Davies.

Arbitrul de la Belgia – Canada a fluierat finalul unui meci în minutul 85, la Cupa Africii

Scene absolut incredibile s-au petrecut în ianuarie la Cupa Africii, unde meciul Tunisia – Mali 0-1 s-a terminat cu un scandal monstru. Același arbitru zambian Janny Sikazwe a fluierat finalul meciului de două ori și de fiecare dată a fost greșit.

Sikazwe a fluierat finalul meciului când ceasul de pe tabelă arăta minutul 89. Asta deși, cu cinci minute mai devreme, a vrut să încheie partida în minutul 85!

Toate astea s-au petrecut în condițiile în care repriza secundă a fost întreruptă pentru mai multe verificări VAR, cât și pentru o pauză de hidratare. În momentul când centralul a încheiat meciul de tot în minutul 89, jucătorii și staff-ul echipei Tunisiei și-au ieșit din minți.

S-a iscat un scandal monstru, iar cele două tabere aproape că s-au luat la bătaie. Tunisienii au protestat vehement și au cerut să se mai joace cel puțin trei minute din partidă.

18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată Vezi toate știrile