CM 2022 | Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au urcat pe primul loc în Grupa F, după o victorie categorică! Kramaric, „dublă” de senzaţie la Campionatul Mondial!

Publicat: 27.11.2022, 19:35

Croația - Canada

Luka Modric, în timpul unui meci pentru Croația la Campionatul Mondial din Qatar 2022 / Profimedia

Croaţia a obţinut primul succes de la Cupa Mondială din Qatar. După egalul din prima rundă cu Maroc, croaţii s-au impus în duelul cu cei din Canada, după ce nord-americanii au deschis scorul.

Croația – Canada 4-1

Canada a deschis scorul prin Alphonso Davies, în minutul 2. Fundaşul lu Bayern Munchen a marcat printr-o lovitură superbă de cap, la care portarul croat nu a avut nicio şansă.

Croaţia a restabilit egalitatea în minutul 36. Adrej Kramaric a reuşit golul de 1-1, iar pe final de primă repriză, Marko Livaja a marcat pentru 2-1! În minutul 70, Kramaric a reuşit „dubla”, Ivan Perisic fiind cu pasa decisivă, la fel ca la primul gol.

Ulterior, în minutele de prelungire, croaţii au fost letali pe contraatac şi au marcat pentru 4-1, prin Lovro Majer!

Final! Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au obţinut o victorie categorică, şi au urcat pe primul loc în Grupa F!

Min. 90+4: Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au scăpat pe contraatac şi au fost necruţători! Lovro Majer a finalizat printr-un şut puternic!

Min. 70: Croaţia – Canada 3-1! Kramaric a reuşit „dubla”, tot din pasa lui Perisic

Min. 44: Croaţia – Canada 2-1! Croaţii au întors scorul. Marko Livaja a şutat din marginea careului şi l-a învins pe Borjan.

Min. 36: Croaţia – Canada 1-1! Adrej Kramaric a reuşit în cele din urmă să restabilească egalitatea. A înscris din pasa lui Perisic

Min. 26: Adrej Kramaric a marcat, dar reuşita croatului nu a fost validată. A fost dictat ofsaid!

Min. 2: Croaţia – Canada 0-1! GOOOLLL! Început nebun de meci. Alphonso Davies a deschis scorul după numai 68 de secunde. A reluat în poartă centrarea impecabilă a lui Buchanan

Min. 1: A început meciul!

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozovic, Modric, Kovacic – Livaja, Kramaric, Perisic
Rezerve: Barisic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Majer, Orsic, Pasalic, Petkovic, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vlasic
Antrenor: Zlatko Dalic

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller – Laryea, Hutchinson, Eustaquio, Davies – Buchanan, Larin, David
Rezerve: Adekugbe, Cavallini, Cornelius, Fraser, Hoilett, Kaye, Kone, Millar, Osorio, Pantemis, Piette, St. Clair, Ugbo, Waterman, Wotherspoon
Antrenor: John Herdman

Lotul Croaţiei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Dominik Livaković, 12. Ivo Grbić, 23. Ivica Ivušić.

Fundaşi – 2. Josip Stanišić, 3. Borna Barišić, 5. Martin Erlić, 6. Dejan Lovren, 19. Borna Sosa, 20. Joško Gvardiol, 21. Domagoj Vida, 22. Josip Juranović, 24. Josip Šutalo.

Mijlocaşi – 7. Lovro Majer, 8. Mateo Kovačić, 10. Luka Modrić, 11. Marcelo Brozović, 13. Nikola Vlašić, 15. Mario Pašalić, 18. Mislav Oršić, 25. Luka Sučić, 26. Kristijan Jakić.

Atacanţi – 4. Ivan Perišić, 9. Andrej Kramarić, 14. Marko Livaja, 16. Bruno Petković, 17. Ante Budimir.

Lotul Canadei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Dayne St. Clair, 16. James Pantemis, 18. Milan Borjan.

Fundaşi – 2. Alistair Johnston, 3. Sam Adekugbe, 4. Kamal Miller, 5. Steven Vitória, 19. Alphonso Davies, 25. Derek Cornelius, 26. Joel Waterman.

Mijlocaşi – 6. Samuel Piette, 7. Stephen Eustáquio, 8. Liam Fraser, 10. Junior Hoilett, 13. Atiba Hutchinson, 14. Mark-Anthony Kaye, 15. Ismaël Koné, 21. Jonathan Osorio, 22. Richie Laryea, 24. David Wotherspoon.

Atacanţi – 9. Lucas Cavallini, 11. Tajon Buchanan, 12. Iké Ugbo, 17. Cyle Larin, 20. Jonathan David, 23. Liam Millar.

27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României
27
22:23
Ce adversare poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League! Cum arată traseul campioanei din Liga 1
27
22:23
Umilinţa supremă pentru Dinamo chiar în ziua în care FCSB a luat titlul! Dezastru în alb și roșu pentru „câini”
27
22:23
Câți bani primește FCSB după ce a devenit campiona României! Suma uriașă pe care o poate încasa din competițiile europene
27
22:14
Hull City – Ipswich 3-3 şi Blackburn – Coventry 0-0 au fost live în AntenaPLAY. Spectacol în Championship