CM 2022 | Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au urcat pe primul loc în Grupa F, după o victorie categorică! Kramaric, „dublă” de senzaţie la Campionatul Mondial!

Alexandru Ivan Publicat: 27 noiembrie 2022, 19:35

CM 2022 | Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au urcat pe primul loc în Grupa F, după o victorie categorică! Kramaric, „dublă de senzaţie la Campionatul Mondial!

Croația - Canada

Luka Modric, în timpul unui meci pentru Croația la Campionatul Mondial din Qatar 2022 / Profimedia

Croaţia – Canada 4-1! Partida din etapa a doua a grupelor de la Campionatul Mondial din Qatar a fost în format live text, pe AS.ro! Vicecampioana mondială s-a impus categoric şi a urcat pe primul loc în Grupa F.

Croaţia a obţinut primul succes de la Cupa Mondială din Qatar. După egalul din prima rundă cu Maroc, croaţii s-au impus în duelul cu cei din Canada, după ce nord-americanii au deschis scorul.

Croația – Canada 4-1

Canada a deschis scorul prin Alphonso Davies, în minutul 2. Fundaşul lu Bayern Munchen a marcat printr-o lovitură superbă de cap, la care portarul croat nu a avut nicio şansă.

Croaţia a restabilit egalitatea în minutul 36. Adrej Kramaric a reuşit golul de 1-1, iar pe final de primă repriză, Marko Livaja a marcat pentru 2-1! În minutul 70, Kramaric a reuşit „dubla”, Ivan Perisic fiind cu pasa decisivă, la fel ca la primul gol.

Ulterior, în minutele de prelungire, croaţii au fost letali pe contraatac şi au marcat pentru 4-1, prin Lovro Majer!

Final! Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au obţinut o victorie categorică, şi au urcat pe primul loc în Grupa F!

Min. 90+4: Croaţia – Canada 4-1! Croaţii au scăpat pe contraatac şi au fost necruţători! Lovro Majer a finalizat printr-un şut puternic!

Min. 70: Croaţia – Canada 3-1! Kramaric a reuşit „dubla”, tot din pasa lui Perisic

Min. 44: Croaţia – Canada 2-1! Croaţii au întors scorul. Marko Livaja a şutat din marginea careului şi l-a învins pe Borjan.

Min. 36: Croaţia – Canada 1-1! Adrej Kramaric a reuşit în cele din urmă să restabilească egalitatea. A înscris din pasa lui Perisic

Min. 26: Adrej Kramaric a marcat, dar reuşita croatului nu a fost validată. A fost dictat ofsaid!

Min. 2: Croaţia – Canada 0-1! GOOOLLL! Început nebun de meci. Alphonso Davies a deschis scorul după numai 68 de secunde. A reluat în poartă centrarea impecabilă a lui Buchanan

Min. 1: A început meciul!

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozovic, Modric, Kovacic – Livaja, Kramaric, Perisic
Rezerve: Barisic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Majer, Orsic, Pasalic, Petkovic, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vlasic
Antrenor: Zlatko Dalic

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller – Laryea, Hutchinson, Eustaquio, Davies – Buchanan, Larin, David
Rezerve: Adekugbe, Cavallini, Cornelius, Fraser, Hoilett, Kaye, Kone, Millar, Osorio, Pantemis, Piette, St. Clair, Ugbo, Waterman, Wotherspoon
Antrenor: John Herdman

Lotul Croaţiei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Dominik Livaković, 12. Ivo Grbić, 23. Ivica Ivušić.

Fundaşi – 2. Josip Stanišić, 3. Borna Barišić, 5. Martin Erlić, 6. Dejan Lovren, 19. Borna Sosa, 20. Joško Gvardiol, 21. Domagoj Vida, 22. Josip Juranović, 24. Josip Šutalo.

Mijlocaşi – 7. Lovro Majer, 8. Mateo Kovačić, 10. Luka Modrić, 11. Marcelo Brozović, 13. Nikola Vlašić, 15. Mario Pašalić, 18. Mislav Oršić, 25. Luka Sučić, 26. Kristijan Jakić.

Atacanţi – 4. Ivan Perišić, 9. Andrej Kramarić, 14. Marko Livaja, 16. Bruno Petković, 17. Ante Budimir.

Lotul Canadei pentru Campionatul Mondial din Qatar

Portari – 1. Dayne St. Clair, 16. James Pantemis, 18. Milan Borjan.

Fundaşi – 2. Alistair Johnston, 3. Sam Adekugbe, 4. Kamal Miller, 5. Steven Vitória, 19. Alphonso Davies, 25. Derek Cornelius, 26. Joel Waterman.

Mijlocaşi – 6. Samuel Piette, 7. Stephen Eustáquio, 8. Liam Fraser, 10. Junior Hoilett, 13. Atiba Hutchinson, 14. Mark-Anthony Kaye, 15. Ismaël Koné, 21. Jonathan Osorio, 22. Richie Laryea, 24. David Wotherspoon.

Atacanţi – 9. Lucas Cavallini, 11. Tajon Buchanan, 12. Iké Ugbo, 17. Cyle Larin, 20. Jonathan David, 23. Liam Millar.

• Croația – Canada 4-1
  • Formația lui Luka Modric a obţinut prima victorie la CM din Qatar

Cine va golgheterul Ligii 1?

23:55
VIDEOMiddlesbrough – Leeds 3-4, în AntenaPLAY. Nebunie de meci în Championship. A „plouat” cu goluri spectaculoase!
22
23:55
VIDEOFarense – Benfica 1-3, în AntenaPLAY. „Vulturii” continuă să spere la titlul din Liga Portugal
22
23:54
FotoBucurie nebună după ce Inter a câștigat titlul în Serie A! Nerazzurri au depășit-o pe AC Milan la campionate câștigate
22
23:41
AC Milan – Inter 1-2! Inter a câștigat titlul în Serie A după ce și-a răpus marea rivală în „Derby della Madonnina”
22
23:27
EXCLUSIV„Trenul ar trebui să se mai oprească!” Ciprian Marica, avertisment pentru Edi Iordănescu. Jucătorul pe care îl cere la EURO 2024!
22
23:10
„Normal că m-aș întoarce!” Dan Petrescu a cerut o revenire de senzație la CFR Cluj, iar jucătorul a reacționat imediat!
22
22:52
Florin Prunea, reproș pentru Victor Angelescu pe „tema Marius Șumudică”! Ce i-a spus acționarului minoritar de la Rapid
22
22:44
Visul de Champions League al lui Gigi Becali, spulberat deja de Iosif Rotariu: „Lotul FCSB-ului este subţire valoric şi numeric!”
22
22:29
„Și calul aleargă!” Mircea Rednic sare cu prime și are un plan „diabolic”, pentru a-i păstra pe jucătorii împrumutați de la Rapid
22
22:16
Bernadette Szocs luptă cu cele mai bune jucătoare de tenis de masă la Saudi Smash 2024 (1-11 mai, AntenaPLAY)