Foto

CM 2022 | Gol controversat în Japonia – Spania! VAR-ul a validat reușita cu care niponii au întors scorul. Tensiune maximă în tribune

Cosmin Cioboată Publicat: 1 decembrie 2022, 22:44

Japonia și Spania se duelează în grupa E de la Cupa Mondială

Japonia a întors scorul în fața Spaniei, la Campionatul Mondial

Japonia a întors scorul în fața Spaniei, la Campionatul Mondial / Captură TVR

• Gol controversat în Japonia – Spania!

S-a marcat un gol controversat în meciul Japonia – Spania, din grupa E de la Campionatul Mondial din Qatar. VAR-ul a validat reușita lui Ao Tanaka, cu care niponii au întors scorul în meciul cu ibericii.

Spania a condus cu 1-0 în meciul din grupa E, grație golului marcat de Alvaro Morata în minutul 11.

CM 2022 | Gol controversat în meciul Japonia – Spania, validat de VAR!

Japonia n-a renunțat la luptă și a reușit o revenire spectaculoasă în repriza a doua, într-un interval de numai 3 minute.

Ritsu Doan a restabilit egalitatea în minutul 48, apoi Ao Tanaka i-a adus în avantaj pe niponi. Golul lui Tanaka a fost analizat îndelung de VAR, pentru a afla dacă mingea ieșise în afara terenului înainte să fie trimisă de Kaoru Mitoma în careul Spaniei.

Din unele unghiuri prezentate din camera VAR, a părut că mingea a părăsit în totalitate suprafața terenului.

În cele din urmă, arbitrii VAR au decis că balonul n-a părăsit cu toată circumferința terenul și, prin urmare, au validat golul Japoniei.

Au fost momente de maximă tensiune în tribune. Fanii japonezi au fost surprinși de camerele TV în timp ce stăteau nemișcați, cu mâinile încrucișate și se rugau ca golul naționalei lor să fie validat (VEZI GALERIA FOTO).

Cu o victorie în fața Spaniei, Japonia își asigură calificarea în optimile Cupei Mondiale.

Cum arăta clasamentul grupei E, înaintea ultimei runde:

1. Spania 4p
2. Japonia 3p
3. Costa Rica 3p
4. Germania 1p

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

mart.
23:03
„E cel mai bun fotbalist român!” Mihai Stoica, laude la scenă deschisă pentru un „tricolor”: „De departe!”
27
mart.
22:58
Marius Șumudică a ales între George Pușcaș și Denis Drăguș, pentru atacul naționalei: „Niciodată nu e soluție înaintea lui!”
27
mart.
22:46
Gică Hagi l-a atacat pe Edi Iordănescu, după ce l-a „uitat” din nou pe bancă pe Ianis: „E de reflectat!”
27
mart.
22:17
Edi Iordănescu l-a vizitat pe Carlo Ancelotti! L-a avut alături pe tatăl lui şi a transmis un mesaj superb: „Doi titani!”
27
mart.
22:11
Tudor Giurgiu va fi invitatul lui Dan Pavel la AS.ro LIVE, de la 10:30. Povești de senzație din lumea filmului
27
mart.
21:47
Gică Hagi a fost la baza lui Real Madrid, înainte de Columbia – România: „M-am întâlnit cu Ancelotti!”
27
mart.
21:41
„Asta le mai lipsea!” Mircea Lucescu, reacţie vehementă după sancţiunea dură primită de Dinamo: „Va fi un dezavantaj!”
27
mart.
21:27
Bernadette Szocs, „o clasă peste” adversara ei de la WTT Champions Incheon 2024: „Nu m-a interesat pe cine am în faţă”
Luis Rubiales riscă să ajungă la închisoare! Ce pedeapsă cer procurorii, după ce a sărutat-o pe Jenni Hermoso
Fotbal • 27 mart., 18:20
FOTO
Spania - Columbia 0-1
AntenaPLAY • 23 mart., 0:52
Spania – Columbia 0-1! Victorie pentru sud-americani, înaintea duelului de la Madrid cu România (marţi, 21:30, Antena 1)
Brahim Diaz a ales între Spania şi Maroc! Pentru cine va evolua starul lui Real Madrid
Fotbal extern • 11 mart., 16:49
Andres Iniesta, meciul 1000 în carieră
Fotbal • 2 mart., 15:53
România - Japonia, meciul pentru o medalie mondială
AntenaPLAY • 22 feb., 10:00
România – Japonia, meciul pentru o medalie mondială! Viorel Filimon: „Facem tot posibilul să ne apropiem de acest zid asiatic”