Închide meniul

Emiliano Martinez şi-a vândut mănuşile cu care a apărat în finala CM 2022, Argentina – Franţa. Ce face cu banii

Dan Roșu Publicat: 13 martie 2023, 14:17

Comentarii
Emiliano Martinez şi-a vândut mănuşile cu care a apărat în finala CM 2022, Argentina – Franţa. Ce face cu banii

Emiliano Martinez, în timpul finalei CM 2022, Argentina - Franţa / Profimedia Images

Emiliano Martinez şi-a vândut mănuşile cu care a apărat în finala CM 2022, Argentina – Franţa, câştigată de Pume, la penalty-uri. Goalkeeperul a făcut acest gest pentru a-i ajuta pe copiii bolnavi de cancer, informează presa sud-americană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Dibu” Martinez a făcut minuni în poarta Argentinei, având o contribuţie decisivă în victoria obţinută la loviturile departajare în faţa Franţei, pe 18 decembrie 2022, când naţionala Albiceleste a devenit campioană a lumii pentru a treia oară în istoria sa.

Emiliano Martinez şi-a vândut mănuşile cu care a apărat în finala CM 2022

El a acceptat însă să-şi vândă mănuşile la licitaţie, iar banii adunaţi cu această ocazie (45.000 de dolari) vor fi vărsaţi în contul serviciului de oncologie al spitalului Juan Garrahan din Buenos Aires, pentru a-i ajuta astfel pe copiii bolnavi de cancer.

“Nu joci în fiecare zi o finală de Cupă Mondială, dar este mult mai important să-i ajuţi pe copii, decât să-mi ţin mănuşile acasă, într-o cutie”, a declarat Martinez, desemnat cel mai bun goalkeeper de la CM 2022.

Emiliano Martinez nu şi-a putut stăpâni lacrimile, după ce a fost desemnat cel mai bun portar al anului

Emiliano Martinez nu şi-a putut stăpâni lacrimile după ce a fost desemnat cel mai bun portar al anului în Gala „FIFA The Best 2023″. Eroul Argentinei din finala Campionatului Mondial cu Franţa a câştigat lupta cu Yassine Bounou şi Thibaut Courtois.

Reclamă
Reclamă

Emiliano Martinez a avut o prestaţie stelară în finala de vis cu Franţa, dar gesturile făcute după finală au declanşat o furie generală.

Emiliano Martinez a început să plângă după a fost desemnat cel mai bun portar al anului.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:44
Echipa pe care visează să o antreneze Adrian Mutu: „Aș pleca pe jos până acolo”
22:42
Nelu Varga, patronul echipei CFR Cluj, executat silit. Proprietăți imobiliare de 4 milioane de euro, scoase la licitație
22:10
Jucător de Champions League pentru echipa din Liga 1 care forțează play-off-ul
21:56
Adrian Mutu a anunţat că şi-a găsit echipă. Negocierile sunt avansate
21:53
România a cucerit prima medalie la WTT Youth Contender Szombathely 2025
21:39
Gabi Balint, despre plecarea lui Mirel Rădoi de la Universitatea Craiova: “Au fost niște confruntări 100%”
1 A plecat de la CFR Cluj şi a semnat cu rivalii. De mâine este la club 2 FotoGestul făcut de Gabi Tamaş şi Dan Alexa după ce s-au calificat în finala Asia Express! 3 Unde a fost surprins Mirel Rădoi în momentul în care Universitatea Craiova anunţa noul antrenor 4 Fotbalist, băut la antrenamentul FCSB-ului. Mihai Stoica: “Nu putea să stea în picioare!” 5 Clubul care a evoluat în Liga 1, exclus din toate competițiile din România! De ce s-a ajuns la această situație 6 Scandal la naționala Spaniei. Starul Lamine Yamal, scos din lot de Luis de la Fuente
Citește și