CM 2022 | Louis van Gaal nu va mai fi selecționerul Olandei: „Când mă uit în urmă, văd lucruri bune”. Cine îl va înlocui

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 10.12.2022, 10:52

Louis van Gaal a anunțat că nu va mai fi selecționerul Olandei

Louis van Gaal a confirmat că nu o va mai antrena pe Olanda, după eliminarea de la CM 2022 / Profimediaimages

Louis van Gaal nu va mai fi selecționerul Olandei. Meciul cu Argentina din sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2022, pierdut la lovituri de departajare, a fost ultimul pentru el pe banca „Portocalei Mecanice”.

Olanda a fost condusă cu 2-0 până în minutul 83, după golul și assist-ul lui Lionel Messi. Weghorst a redus din diferență și a reușit „dubla” la ultima fază, în minutul 90+11, după faza turneului final.

Louis van Gaal nu va mai fi selecționerul Olandei după eliminarea de la CM 2022

Nu voi mai continua la naţională. Sunt foarte mândru. Am adus mulţi tineri ca să înveţe. Am format un grup şi când mă uit în urmă văd lucruri bune„, a spus Van Gaal, potrivit news.ro.

Tehnicianul în vârstă de 71 de ani nu își explică ce s-a întâmplat la loviturile de departajare. Căpitanul Virgil van Dijk și Berghuis nu l-au putut învinge pe Emiliano Martinez.

Ca și antrenor, vreau să am totul sub control. Le-am cerut jucătorilor mei să exerseze penalty-uri la echipele club și cu toți au făcut-o. Apoi, când încep penalty-urile, le ratezi pe primele două.

Nu ai cum să mai câștigi dacă ratezi două. Dacă ratezi unul singur, mai ai o șansă. Și Argentina a ratat unul„, a mai spus Van Gaal la finalul meciului, citat de ajaxshowtime.com.

Van Gaal va fi înlocuit de la 1 ianuarie de Ronald Koeman, a cărui numire fusese deja anunţată. Fostul mare jucător al naționalei Olandei a pregătit-o ultima dată pe Barcelona.

Olanda a făcut K.O. defensiva Argentinei

Olanda a făcut K.O. defensiva Argentinei, în meciul din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Batavii erau conduși cu 2-1 în minutul 90+11, când au beneficiat de o lovitură liberă din preajma careului.

Trupa lui Louis van Gaal a pus în scenă o schemă genială, la ultima fază a partidei cu Argentina, din timpul regulamentar de 90 de minute.

Teun Koopmeiners și-a asumat responsabilitatea și a executat lovitura liberă în care întreaga suflare olandeză și-a pus speranțele. Mijlocașul de la Atalanta părea că va șuta direct la poartă, ținând cont de poziția ideală, dar a preferat o pasă.

Koopmeiners a trimis pe sub zid, păcălind toată defensiva argentiniană. Mingea l-a găsit în careu pe Wout Weghorst, care a trimis în plasă, pe lângă Emiliano Martinez.

Wout Weghorst a devenit primul jucător care intră de pe bancă și marchează o „dublă” pentru Olanda într-un meci de la Cupa Mondială. Al doilea său gol, înscris în minutul 100 și 30 de secunde, este cel mai târziu gol înscris într-un meci din fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial, din 1966, de când statisticienii dețin datele exacte ale meciurilor.

Cum arată cotele după eliminarea Braziliei de la CM 2022

S-a aflat cum arată cotele după eliminarea Braziliei de la Campionatul Mondial 2022 din Qatar. Marea favorită a fost trimisă acasă de Croația, după executarea loviturilor de departajare. În schimb, Argentina s-a calificat în semifinale și a devenit favorită la câștigarea turneului final.

Lionel Messi a avut o seară de gală și a contribuit la performanța „pumelor”. Atacantul în vârstă de 35 de ani a înscris un gol și a oferit un assist magistral. A fost și primul fotbalist al Argentinei care a înscris la loviturile de departajare.

Astfel, dacă Argentina era văzută cu șansa a treia înainte de startul sferturilor de finală, acum a ajuns mare favorită. Are cota 2.75 la ridicarea trofeului, în condițiile în care avea cotă 6.00 înainte să obțină calificarea în semifinale.

Franța este considerată a avea a doua șansă și are cota 4.00. Kylian Mbappe este în fața marelui meci cu Anglia, din „sferturi”. Portugalia lui Cristiano Ronaldo are cota 5.50 că va câștiga Mondialul din Qatar. Lusitanii au duel cu Maroc pentru prezența în careul de ași.

Anglia are cota 6.00. Chiar dacă a eliminat Brazilia, Croația nu este văzută cu mari șanse de bookmakeri. Are cota 10.00. Maroc, în schimb, are cota 30.00.

23:22 CFR – Rapid 3-2. Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea în Gruia! Giuleștenii continuă seria dezastruoasă 23:07 „E disperat, îl cunosc!” Marius Șumudică, mesaj direct despre revenirea lui Mircea Lucescu la Rapid! 23:05 VIDEOSporting a câștigat titlul în Liga Portugal! Trupa lui Ruben Amorim, campioană cu două etape înainte de finalul sezonului 22:31 „Nu se mai aude nimic de el!” Victor Pițurcă l-a făcut praf pe Adrian Mazilu! Fostul selecționer nu s-a ferit de cuvinte 22:24 Bayer Leverkusen e de neoprit! A egalat un record vechi de 59 de ani, după ce a „distrus-o” pe Frankfurt 21:44 Singurul mesaj afișat de fanii de la Rapid, la meciul cu CFR Cluj! Ce le-au transmis jucătorilor 21:34 Marius Șumudică și-a pierdut răbdarea! Cât timp mai are la dispoziție Dan Șucu să-l aducă la Rapid: „Până atunci mai aștept!” 21:16 Dan Petrescu, primă uriașă la CFR Cluj după doar 3 meciuri! Modul prin care „Bursucul” își poate umple conturile 20:48 Paul Pogba devine actor după ce a fost suspendat pentru 4 ani din fotbal! Anunțul făcut în presa din Franța 20:42 Radu Drăgușin, sfătuit de fani să plece de urgență de la Tottenham, după eșecul cu Liverpool: „Trebuie să scape imediat!” Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi