Publicat: 9.12.2022, 21:45

Luka Modric, bucuros după calificarea Croației

Luka Modric a condus naționala Croației, din teren, în semifinalele Mondialului

Luka Modric a condus naționala Croației, din teren, în semifinalele Mondialului / Profimedia

Luka Modric a avut o reacție în numai 3 cuvinte după ce Croația a eliminat Brazilia la Campionatul Mondial din Qatar. Naționala lui Zlatko Dalic a învins dramatic Selecao, la loviturile de departajare, scor 1-1 (4-2 d.l.d.), și s-a calificat în semifinale.

La 37 de ani, Modric a avut o nouă prestație memorabilă la Campionatul Mondial și și-a condus naționala către o calificare fabuloasă.

CM 2022 | Luka Modric, reacție în numai 3 cuvinte după ce Croația a eliminat Brazilia la Campionatul Mondial din Qatar

Vicecampioana mondială a fost condusă cu 1-0 de Brazilia, după golul marcat de Neymar în minutul 105+1. Croații n-au renunțat la luptă și au restabilit egalitatea în minutul 117, prin Bruno Petkovic.

Calificarea s-a decis la „loteria penalty-urilor”, acolo unde croații au fost mai inspirați. Jucătorii lui Dalic au transformat toate cele 4 lovituri executate. Modric a bătut al 3-lea penalty și a înscris cu un șut plasat.

După calificarea extraordinară în penultimul act din Qatar, Luka Modric a oferit o reacție pe rețelele sociale.

„Nu. Renunța. Niciodată.”, a fost mesajul postat de Modric, pe contul oficial de Twitter, alături de o poză cu el zâmbind, în timp ce sărbătorește calificarea în semifinale.

Postarea mijlocașului de la Real Madrid a adunat peste 100.000 de aprecieri în mai puțin de o oră.

În semifinalele Campionatului Mondial, Croația se va duela cu învingătoarea din meciul Olanda – Argentina.

După fluierul de final, Luka Modric a oferit un exemplu minunat de fair-play și a mers să-i consoleze pe jucătorii brazilieni aflați în lacrimi pe gazon.

Zlatko Dalic, în delir după ce a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial

Selecționeul Croației, Zlatko Dalic, a oferit prima reacție după ce echipa sa a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

Zlatko Dalici a dedicat victoria poporului croat și a anunțat că formația sa e cu gândul la marele premiu la Mondialul din Qatar.

„Acesta este victoria pentru poporul croat. După un meci extraordinar, eliminăm marea favorită. Aceasta este Croaţia: mândrie, curaj, încredere şi patriotism. Croaţia este cea mai bună când vine vorba de ea. Când contează, Croaţia reuşeşte întotdeauna. Să nu ne subestimeze nimeni. Nu s-a terminat, continuăm. Putem realiza lucruri mari”, a spus Zlatko Dalic, citat de news.ro.

Este a 4-a oară în ultimele 5 ediții când Brazilia este eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

Croația, o nouă victorie la penalty-uri în Qatar

Primul gol al meciului a fost înscris de Neymar, în minutul 105+1, când a primit o pasă de la Lucas Paqueta, a trecut de Sosa, l-a driblat şi pe Livakovic deschizând scorul. A fost al 77-lea gol al lui Neymar pentru echipa naţională a Braziliei, jucătorul lui PSG egalându-l astfel pe Pele în clasamentul golgeterilor all-time ai Selecao.

Croaţii au egalat în minutul 117 al meciului, la o acţiune purtată de Orsic, pe partea stângă, acesta a centrat şi Petkovic a reluat din prima în poarta lui Allison, mingea fiind deviată de Marquinhos. A fost singurul şut pe poartă al croaţilor.

La loviturile de departajare Livakovic a apărat şutul lui Rodrygo, iar Marquinhos a trimis în bară, în timp ce pentru croaţi au înscris Vlasic, Majer, Modric şi Orsic.

Pentru brazilieni au transformat Casemiro şi Pedro.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev