Ce notă a primit Florinel Coman după ultimul meci în Qatar! „Mbappe de România”, mai bun decât fostul atacant de la Real Madrid

De Alexandra Costea
Publicat: 19.10.2024, 10:32

Ce notă a primit Florinel Coman după ultimul meci în Qatar

Dlorinel Coman în meciul dintre Qatar SC şi Al-Gharafa SC - Profimedia

Ce notă a primit Florinel Coman după ultimul meci în Qatar! Mbappe de România i-a lăsat fără cuvinte pe specialiștii din Orientul Mijlociu. Fostul fotbalist de la FCSB a fost titular în meciul câștigat de Al-Gharafa cu scorul de 3-1 în fața celor de la Umm Salal.

Atacantul în vârstă de 26 de ani s-a aflat pe teren timp de 96 de minute în meciul din runda cu numărul 7 a primei ligi din Arabia Saudită. Românul a avut prestație bună, fiind notat ca unul dintre cei mai buni jucători ai meciului. Cu toate acestea, nu a reușit să marcheze sau să paseze decisiv.

Site-ul de statistică Sofascore i-a oferit fostului roş-albastru nota 8,2, fiind a doua cea mai mare din echipa sa. Omul meciului a fost considerat Ferjani Sassi, cîpitanul echipei şi marcatorul unuia dintre goluri.  Joselu, câștigător al Ligii Campionilor cu Real Madrid în sezonul trecut, a marcat un din penalty. Cu toate acestea, a fost mai slab notat decât Mbappe de România, primind doar 7,4.

Cele trei goluri care le-au adus victoria celor de la Al Gharafa au venit în repriza a doua. Echipa oaspete a deschis scorul în minutul 49, prin Mance. După câteva minute, Joselu a restabilit egalitatea de la punctul cu var. În minutul 88, echipa lui Florinel Coman a trecut în avantaj după reușita lui Sassi, pentru ca Jamal Hamed să stabilească scorul final în prelungiri.

Echipa lui Florinel Coman se clasează pe locul 5 în Qatar, cu 11 puncte, după primele 7 etape. Pe locul al șaselea se clasează Umm Salal, cu 10 puncte. Până acum, internaționalul român a reușit două goluri și o pasă decisivă. Atacantul român poate fi urmărit şi în meciurile din Liga Campionilor Asiei, care sunt transmise live pe AntenaPLAY.

Gigi Becali nu şi-a recuperat banii pentru transferul lui Florinel Coman

Florinel Coman a fost transferat în această vară la Al-Gharafa, după ce a obţinut itlul de Campioana României cu FCSB. Chiar dacă nu şi-a îndeplinit dorinţa de a juca în Champions League cu roş-albaştrii, acum evoluează în Liga Campionilor Asiei. Atacantul în vârstă de 26 de ani a fost vândut în schimbul a 5.25 milioane de euro. Cu toate acestea, se pare că Gigi Becali nu şi-a primit nici până acum banii pentru jucătorul cotat de Transfermarkt cu 7 milioane de euro.

“Până la 1 decembrie o să dea FIFA decizie și ne dă banii, dar și un milion în plus. Nicio emoție nu am. Sunt multe decizii date așa, pentru că ei au dat mulți bani prin Vietnam. Acolo e filieră, pentru că iau banii de la guvern. Așa fac miliarde. Și ca să ciupească de la guvern, dau banii în Vietnam și Vietnamul sunt ei. Și scot banii acolo. Nu pot să găsească filiera asta. Mai sunt 7-8 decizii cu banii în Vietnam și le-au pierdut pe toate. Și la FCSB nu au cum să spună că e alta decizia, nu ai cum, a dezvăluit Gigi Becali, pentru Fanatik.

• Campionatul European Individual 2024 de tenis de masă e exclusiv în AntenaPLAY (15-20 octombrie)
  • AEK - PAOK, derby-ul etapei din Grecia, va fi în AntenaPLAY duminică, de la 20:30
  • Ce rezultat va fi la derby-ul Dinamo - FCSB?

16:16

„Chiar mă aşteptam să joc mai mult” Denis Alibec, mesaj ferm după ce nu a jucat niciun minut la naţională: „E decizia lui Mister”

16:05

Sepsi – UTA Arad, 18:15, LIVE TEXT. Ambele formaţii luptă pentru un loc în play-off

16:00

VIDEOBernadette Szocs – Charlotte Lutz LIVE VIDEO (19:20), în AntenaPLAY, în sferturi la Campionatul European Individual

15:44

Petrolul – CFR Cluj, 21:00, LIVE TEXT. Echipa lui Dan Petrescu luptă pentru podium în Liga 1

15:30

Daniel Bîrligea, impresionat că Gigi Becali a plătit 2 milioane de euro pe el: „Încă nu-mi vine să cred”! Ce a spus de Varga

15:20

Revenire importantă la FCSB înainte de derby-ul cu Dinamo! ”Sunt sută la sută”

1 FotoPactul făcut de Ciprian Tătăruşanu cu soţia lui, după ce a trăit cea mai mare trădare: „La început nu m-a crezut!”s 2 Erling Haaland a decis să plece de la Manchester City! Spaniolii anunţă „bomba” verii 2025s 3 FotoDănuţ Lupu a răbufnit după ce Ianis Hagi le-a luat faţa lui Mitriţă şi Bîrligea: „Pentru că-l cheamă Hagi trebuie să și joace?”s 4 FotoDavid Popovici a spus motivul pentru care nu mai vrea să conducă niciuna dintre cele două maşini primite de la Ion Ţiriac!s 5 Marius Marin, fotografie de colecţie cu Mircea Lucescu! Cum arăta tricolorul acum 15 anis 6 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint de la Marele Premiu al Statelor Unite (21:00, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)s