Adrian Mazilu, gol fabulos în Farul – Urartu. Nebunia din prima repriză

De Alex Ioniță
Publicat: 27.07.2023, 21:51

Adrian Mazilu, gol fabulos în Farul - Urartu

Adrian Mazilu a marcat în Farul Urartu / Captură Digisport

Adrian Mazilu, gol fabulos în Farul – Urartu. Fotbalistul cumpărat de către cei de la Brighton a fost decisiv în preliminariile Conference Leauge.

Campioana României a debutat în preliminariile UEFA Conference League, după ce a fost eliminată din Liga Campionilor de către Sheriff Tiraspol. Prima repriză a partidei din turul 2 preliminar, împotriva armenilor de la Urartu, a fost una interzisă cardiacilor.

Adrian Mazilu, gol fabulos în Farul – Urartu. Tânărul fotbalist s-a distrat cu apărarea armenilor

Tânărul jucător de la Farul Constanța, care a fost cumpărat de Brighton, s-a distrat cu apărarea armenilor în partida de la Ovidiu. Fotbalistul a înscris un gol spectaculos, în minutul 45+4, după o acțiune impresionantă în careul oaspeților. Mazilu a primit o pasă în banda laterală de la Băluță, iar apoi și-a făcut de cap cu apărarea lui Urartu. Acesta a depășit 2 jucători și a trimis mingea, cu efect, în poarta armenilor.

Prima repriză a partidei a fost una plină de emoții pentru elevii lui Gică Hagi. Jucătorii de la Urartu au deschis scorul în minutul 23, prin Maksimenko. „Marinarii” au egalat rapid, după ce Melikhov a gafat la șutul lui Băluță.Totuși, oaspeții au trecut din nou la conducere în minutul 38, după golul lui Zotko. Golul lui Adrian Mazilu a restabilit egalitatea, înainte de pauză.

Tânărul fotbalist, care a restabilit egalitatea în cadrul partidei de la Ovidiu, este un produs al Academiei Hagi. În momentul de față, Adrian Mazilu este cotat la 1,3 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Jucătorul născut de 17 a fost promovat în sezoul trecut la echipa mare a celor de la Farul. În tot acest timp, Mazilu a adunat 25 de partide și 8 goluri în tricoul „marinarilor”. Evoluțiile acestuia au atras atenția mai multor cluburi în această perioadă de mercato, iar cei de la Brighton au obținut semnătura fotbalistului. Mazilu se va alătura „pescărușilor” din luna ianuarie.

Dacă elevii lui Gică Hagi vor reuși să se impună în „dubla” cu echipa campioană din Armenia va juca în turul 3 preliminar al UEFA Conference League. În acea fază a competiției formația de la malul mării ar urma să o întâlnească pe Flora Tallinn, campioana din Estonia.

Adrian Mazilu, oficial la Brighton

Farul a făcut un anunţ, confirmând faptul că s-a ajuns la o înţelegere cu oficialii de Brighton, în privinţa transferului lui Adrian Mazilu, din iarnă.

„Farul Constanța și Brighton & Hove Albion au ajuns la un acord privind transferul internaționalului de tineret Adrian Mazilu la formația din Premier League. Acesta va rămâne însă la Farul până în luna decembrie!

Prin locul 6 ocupat în clasament în ultimul sezon din Premier League, Brighton reprezintă cel mai important club la care este transferat un fotbalist român în ultimii ani !

Adrian Mazilu a debutat pentru Farul Constanța în sezonul trecut și în cele 21 de partide disputate în campionat și Cupa Româniri a marcat 7 goluri și a oferit 1 pasă decisivă”, se arată în anunţul postat pe site-ul oficial al celor de la Farul.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

23:32 Gigi Becali a anunţat primul transfer la FCSB: „Vine şi semnează!” Începe asaltul final pentru atacantul de Champions League 23:24 „Ştii ce mi-a spus Şucu?” Gigi Becali i-a ironizat pe Marius Şumudică şi Neil Lennon după Rapid – FCSB 2-0 23:16 Singurul jucător criticat de Gigi Becali, după Rapid – FCSB 2-0: „Poate îşi găseşte undeva să plece!” 22:55 Rapid – FCSB 2-0. Giuleştenii, prima victorie în play-off! Campioana, fără succes în faţa rivalei în acest sezon 22:34 Răzvan Lucescu, prima reacţie după titlul câştigat cu PAOK: „Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit 22:32 „Eroic!” Reacţia presei din Grecia, după ce PAOK a câştigat titlul! Laude la scenă deschisă pentru Răzvan Lucescu 22:17 VideoRăzvan Lucescu, înconjurat de scutieri, după ce PAOK a câştigat titlul pe terenul rivalei Aris. Încăierare generală pe tunel 22:01 Răzvan Lucescu, definitiv în istoria lui PAOK după câştigarea titlului! Performanţa pe care nu a mai atins-o nimeni în 98 de ani 21:54 Jurgen Klopp, moment genial la despărţirea de Liverpool! A cântat cu fanii pentru noul antrenor al „cormoranilor” 21:50 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY! Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase