Andrei Burcă, pus pe glume după calificarea lui CFR Cluj: „E scorul nostru preferat, de asta a bătut Deac penalty-urile!”

De Cosmin Cioboată
Publicat: 3.11.2022, 22:46

Andrei Burcă, prima reacție după calificarea lui CFR Cluj

Andrei Burcă a glumit pe seama lui Ciprian Deac / Hepta

Andrei Burcă a fost pus pe glume după calificarea lui CFR Cluj în primăvara UEFA Conference League. Campioana României a învins FC Ballkani cu 1-0 în ultima rundă a grupei și și-a asigurat prezența în play-off-ul competiției, de pe locul 2.

Nana Boateng a fost eroul lui Dan Petrescu în Gruia, reușind să marcheze golul victoriei în minutul 17.

Andrei Burcă, pus pe glume după calificarea lui CFR Cluj

CFR putea să își facă seara mult mai ușoară, dar Ciprian Deac a fost neinspirat de la punctul cu var. Atacantul ardelenilor a ratat două penalty-uri într-un singur minut.

Andrei Burcă a oferit prima reacție după calificarea în play-off-ul Conference League și a glumit pe seama lui Deac. Fundașul lui Dan Petrescu spune că CFR merită din plin calificarea.

„Merităm să fim în primăvara europeană, o arată și clasamentul. Am început puțin greoi grupa, dar ne-am revenit pe parcurs și ne-am atins obiectivul. Mulțumim publicului, a fost senzațional. Când îi avem în spate putem face performanțe împreună.

În mai am avut o finală cu Craiova foarte dificilă ca să luăm campionatul, a fost și meciul cu Maribor cu presiune, ca să ne calificăm, iar acum, cea mai importantă partidă din finalul anului.

Noi nu avem voie să batem mai mult de 1-0, e scorul nostru preferat, de asta a bătut Cipri penalty-urile. Am avut și eu o ocazie mare, important că am câștigat, că suntem în primăvara europeană. Ne pare rău că anul trecut nu am făcut o figură frumoasă. Acum ne-am propus să facem puncte pentru noi, pentru țară, pentru coeficient”, a declarat Andrei Burcă, pentru PRO TV.

Ciprian Deac a ratat două penalty-uri într-un singur minut, în CFR Cluj – Ballkani

Ciprian Deac a ratat două penalty-uri într-un singur minut, în CFR Cluj – Ballkani, meci din ultima etapă a grupelor Conference League. Căpitanul lui Dan Petrescu nu a reuşit să marcheze în partida din Gruia.

Boateng a deschis scorul în minutul 17. Campioana României a mai avut o şansă uriaşă de a înscrie şi a-şi simplifica misiunea de a se califica în „primăvara” europeană. Arbitrul a acordat penalty în minutul 32, când Malele a căzut după un duel în careu cu Emmerllahu.

Lindon Emerllahu a şi văzut cartonaş galben. Ciprian Deac şi-a asumat răspunderea de a executa de la 11 metri. Decarul CFR-ului a executat slab, pe centrul porţii, iar Stivi Frasheri a reuşit să respingă.

„Centralul” partidei a fluierat însă repetarea execuţiei. Oaspeţii au protestat vehement, astfel că Bajram Jashanica a fost avertizat. Decizia nu a fost modificată. Pe reluări s-a văzut că arbitrul Daniel Schlager a avut dreptate. Mai mulţi jucători intraseră în careu în momentul şutului lui Deac. Mai mult decât atât, portarul nu păstrase un picior pe linia porţii.

Ciprian DeacCiprian Deac

Tot căpitanul ardelenilor a decis să execute penalty-ul. Din păcate, a doua oară a trimis tot pe centrul porţii şi nu a putut să înscrie. Frasheri a respins în lateral.

În acest sezon, Ciprian Deac a înscris trei goluri în Liga 1. A marcat de două ori şi în competiţiile europene, cu Inter Club d’Escalades şi cu Slavia Praga.

14:53 Va pune FCSB abonamente la vânzare din sezonul viitor? Mihai Stoica a făcut un anunț important pentru fanii campioanei 14:50 LIVE VIDEOLeeds – Southampton, acum în AntenaPLAY. Leeds își joacă ultima șansă pentru promovarea directă în Premier League 14:37 FotoDonație fabuloasă, de 25 de milioane de euro, făcută de Gigi Becali. S-a aflat totul chiar înainte de Paște 14:28 „E fantastic!” Elias Charalambous, anunțul momentului despre Vlad Chiricheș! S-a operat și va reveni mult mai repede pe teren 13:54 „Ce mesaj ați primit de la Gigi Becali?” Reacția lui Elias Charalambous. Dezvăluiri de la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului 13:48 „Lipsă totală de respect!” Galeria lui Rapid boicotează meciul cu CFR Cluj! Anunțul de ultim moment 13:17 Cursa de sprint de la Marele Premiu din Miami, 19:00, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY 13:07 „Îmbătrânește urât! El e tatăl Cooperativei” Atac total la adresa lui Mircea Lucescu, după acuzațiile incredibile de blat 12:56 Noi detalii despre starea lui George Pușcaș, după operație! Veste importantă pentru Edi Iordănescu, înainte de EURO 12:10 „E fratele meu mai mic!” Dennis Man, mesaj superb despre relația cu Valentin Mihăilă! A vorbit și despre echipa națională Vezi toate știrile